Alexa'da Yükselmenin Püf Noktası

Aşk'a İnanmışt'ı

Genel Yönetici
Staff member
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Site değerlendirme kriterlerinden biri de Alexa adlı site sayacıdır. Bir çok reklam veren, reklam vereceği sitenin Alexa değerlerini de göz önünde bulundurur. Bu yüzden web sitesi sahipleri, Alexa değerine dikkat ederler. Sıralamalardaki yerini yükseltmek için bir çok yönteme başvururlar. Hatta bu durumu abartıp, sitelerini tehlikeye atan site sahibi sayısı da oldukça çoktur.

Alexa, sitenizi değerlendirirken bir çok kriteri göz önüne alır. Sitenize gelen ziyaretçi sayısı ve aldığınız back-linklerin yanı sıra, sitenizin Alexa’ya kayıt olup olmadığı ve sitenize gelen ziyaretçilerin Alexa Toolbar’a sahip olup olmadıkları oldukça önemlidir.

Ama işin püf noktası tamamen bu Alexa Toolbar ile ilgili. Eğer sitenize gelen ziyaretçiler Alexa Toolbar kullanıyorsa, bunun sitenizin en üst sıralara çıkması açısından büyük etkisi vardır. Bu yüzden yapmanız gereken kaliteli webmaster sitelerinden back-link almak. Neden mi?

Normal bir internet kullanıcısı Alexa Toolbar kullanmaz. Kullanan varsa da çok azdır, bilinçli olarak yükleyeceğini sanmam. Peki kimler kullanır? Tabi ki web sitesi sahipleri, webmaster’lar ve reklam verenler. Bu kişilerin, bilinen webmaster sitelerinde mutlaka üyelikleri vardır. (Örn. r10.net, Wmaracı.com) Eğer siz bu sitelere bir şekilde site linkinizi bırakabilirseniz, buradan gelecek ziyaretçiler, siz Alexa sıralamasında üstlere taşıyacaktır. Çünkü buralardan gelecek ziyaretçiler de aynen sizin gibi Alexa sıralamasına önem veren kişilerdir ve mutlaka Alexa Toolbar kullanıyorlardır.

Kendi sitem için örnek vereyim. Sitem henüz 1 aylık. İlk hafta kayıt olmama rağmen Alexa’dan hiç bir veri alamdım. Bir hafta hep “No Data” ibaresini gördüm. Bir hafta sonunda Türkiye için 112.000′den sıralamaya girdim. Sadece wmaracı sitesine bilinçli olarak link bıraktım. r10.net’e ise siteme gelen ziyaretçilerden biri bırakmış, haberim yok. bu yazıyı yazdığım zamanki site sıralamam, yani sitemin 4. haftasındaki sıralamam Tr için 6.900′lerde. 3 hafta için fena değil sanırım.

Tabi bunların yanında özgün ve güncel bir içeriğe sahipseniz, ilk 1000 site arasına kısa sürede gireceksinizdir. Bir tavsiyem de Alexa sitesinden banner kodu da alıp sitenize yerleştirin. Bu da ciddi katkı sağlar. Ama ne yaparsanız yapın, hırsınıza yenik düşmeyin. Bu işlerde başarılı olmanın bir yolu da sabırdır.

Back
Yukarı