1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Bir banka mülakat süreci örneği

Konusu 'Çıkmış sorular' forumundadır ve Aşk'a İnanmışt'ı tarafından 16 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. Aşk'a İnanmışt'ı

  Aşk'a İnanmışt'ı Genel Yönetici Staff Member

  Katılım:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  23.185
  Beğenilen Mesajları:
  2.143
  Bulunduğu Yer:
  ŞANLIURFA
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  Skype:
  fehmi56397
  Banka sınavları ve mülakat süreçleri ile ilgili sorulan bir çok soruya ve merak edilenlere yardımcı olmak için örnek olarak seçilen Yapı ve Kredi Bankası sınav ve mülakat sürecini, bu sürece katılanların verdikleri bilgiler doğrultusunda ele alınmıştır.İşte Bu süreç.

  Toplam Soru Sayısı ; 216

  Süre ; 60 soru 20dk 54 soru 8 dk  60 soru 20 dk genel yetenek - şekiller, eşleştirmeler, IQ testleri ör ; OUSL harflerinden farklı olan hangisi ?

  54 soru 8dk sayısal yetenek - 4 işlem (basit temel matematik işlemleri)

  54 soru 8dk sözel yetenek - Verilen kelime ve kavramları eşleştirme (sözcük dağarcığı bilgisi) ör; meşe-çam-söğüt-çınar-kavak ,hangisi farklı?

  12 soru 1,5 dk görsel hafıza -1 dk içinde resimde verilen kişilerin isim ve simalarını ezberleyip şıklarda doğruyu bulma (hafıza ve dikkat ölçme)

  20 soru 3dk sözel hafıza. - Nesneler ve sıfatların eş anlamlısını bulma ör; Gücenmek -eş anlamlısı- Darılmak

  16 soru 2 dk sayısal hafıza. - rakamlar,sayılar,değerler ör; adres no, telefon no, vergi no, hesap no. 1dk içinde ezberleme  Sınavın değerlendirmesi;


  sınavda en fazla net yapan kişiden başlamak üzere ihtiyaca göre mülakata çağrılmaktadır.  Sınavı düzenleyen Danışmanlık şirketi; Adecco tel no; 212 291 2627  Mülakat süreci; mülakat süreci öncelikle Grup mülakatı ile başlar ortalama 5-6 kişilik gruplar halinde mülakatlar yapılır,herkesden kendisini kısaca tanıtması istenir,daha sonra bir konu verilerek herkesin tartışması istenir. Ör; Bir banka yeni şubeler açmak istiyor hangi önceliklere yer vermelidir? gibi..

  Daha sonra Tekli mülakat la devam eder, Tekli mülakatda Cv'niz doğrultusunda, eğtim bilgileriniz, kişisel bilgileriniz,güncel ve ekonomik konular,banka ile ilgili sorular sorulabilmektedir.

  Son olarak da şube müdürüyle görüştürülür ve iş teklifi yapılır.

  ---------- Mesaj eklendi 01:53 ---------- Önceki mesaj 01:52 zamanında eklendi ----------

  Adecco bu süreçleri , adaylara saygısız bir şekilde yürütür. Herhangi bir aşama da eleme olduğu takdirde adayı bilgilendirmezler süreç tamamlanınca aday elendiğini kendiliğinden anlar. Bu tarz saygısızca süreçleri özellikle ilaç ve banka sektöründe çok sık karşılaşılır.

  Psikoteknik ve Iq testleri basittir ancak burada aranılan adayın tutarlı cevaplar vermesidir. 200 soruluk bir sınavda süre kısıtlı olur ve ilk 50 sorudan sonra ki sorular önceki 50 sorunun farklı şekilde sorulmuş halleridir.

  Sınavdan önce firmanın araştırılması gerekir. Örneğin firma agresif bir yönetim tarzına sahip ise psikoteknik soruları cevaplarken bu şekilde cevaplamakta yarar var yada firma satış pazarlama ağırlıklı bir şirket ise soruları cevaplarken Yönetici olduğunuz değil de ekip çalışmasına daha yatkın olduğunuzu göstermekte yarar var. Tabi bu örneklemeler yukarda belirtilen sınavlardan herhangi birine girince kafanızda daha da netleşir.

  Grup mülakatları ise en can alıcı noktadır. Grup mülakatlarında verilen konuya bulmuş olduğunuz çözümden öte gruba hakimliğiniz, fikirlere olan saygınız v.s. daha çok önemlidir.

  Tekli ( bireysel) mülaktlar da ise tamamen stress ön plandadır. Ardarda gelen sorulara verdiğiniz cevaplar yeni soruların sorulmasına neden olur [​IMG] Görüşmeye gittiğiniz firmayı çok ince detayına kadar bilmeniz gerekir ve vermiş olduğunuz cevaplara neden ? nasıl tarzında sorular geldiğinde bu sorulara da aynı düzgünlükte cevap vermeniz gerekmektedir...

  Şimdi işin en can alıcı noktasına geldi sıra [​IMG] Tüm aşamaları geçtiniz yada geçtiğinizi düşünüyorsunuz. Bundan sonra ne yazıkki ülkenin kanayan yarası Torpil ( Referans) konusu ön plana çıkar , referansınız diğer adaylarınkinden iyi değilse artık siz ve sizin şansınıza hersey kalmıştır.
   

Sayfayı Paylaş