Çin NeoKylin ile Windows'u Tahtından Edebilir! Peki Nedir NeoKylin?

atmaca

Genel Yönetici
Staff member
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
cin-kendi-isletim-sistemi-neokylin-ile-windows-u-tahtindan-edebilir-peki-nedir-neokylin-705x290.png

Windows'un sunduğu güvenlik sisteminden tatmin olmayan Çin hükümeti, NeoKylin'i zirveye taşıma konusunda kararlı. Peki nedir bu NeoKylin? Nasıl kullanılır?

Microsoft Windows, neredeyse tüm dünyada olduğu gibi Çin'de de en fazla kullanıcı sayısına sahip olan işetim sistemi. Fakat Çin hükümeti, yereş bir güç ile bu durumu oldukça radikal ve cesur bir şekilde bozma niyetinde. Bu yerel güç, Çin'inde kullanılan bir diğer işletim sistemi olan Linux tabanlı NeoKylin.

Çin hükümeti, Windows'un popülerliğini bastırıp kendi işletim sistemi olan NeoKylin ile yola devam etme kararı alınca, NeoKylin'in de bir anda popülerliği arttı ve herkes tarafından merak edilmeye başlandı. Quartz sitesi de bu meraklılar arasında olacak ki, sistemi bir güzel altından girip üstünden çıkarak incelemişler. Bizde NeoKylin hakkında sizlere kısa ancak öz bilgiler vermek istedik. Bakalım neymiş bu NeoKylin?

Shanghai'da bulunan Chine Standard Software tarafından geliştirilen NeoKylin'in açılış ekranı bu şekilde.

1%2857%29.png

NeoKylin, uzun süredir Çin hükümetinin başarılı ve yerel bir işletim sistemi planları içinde bulunmaktaydı. Özellikle bu plan, Çin'de muazzam bir kullanıcı sayısına sahip XP'nin, gereken yazılım ve güncelleme desteğinin Microsoft tarafından kesilmesinden sonra iyice konuşulmaya başlanmıştı. Bunun en büyük sebeplerinden biri de, hükümetin bilgisayarlarında yüksek derece koruma istiyor oluşuydu. Malum o konuda XP'nin üstüne yok.

Ancak Microsoft'un XP'den desteği çekmesi, sadecec hükümeti değil, normal vatandaşları da güvenlik konusunda endişelendirmiş olacak ki, yerel halk da ciddi ciddi NeoKylin'i düşünür olmuş. Hatta büyük şehirlerde bulunan şirketlerde çalışan çoğu işçi, şimdiden işletim sistemlerini değiştirmiş durumda. Öyle ki, Dell şirketinin söylediğine göre, son dönemlerde yaptıkları bilgisayar satışlarının %40'ı NeoKylin işletim sistemine sahip bilgisayarlardan oluşmaktaymış.

screen-shot-2015-09-21-at-5-07-42-pm.png

2%2846%29.png

Peki nasıl birşey bu NeoKylin? Quartz, NeoKylin'in 6.0 versiyonunu yükleyerek kurmuş ve denemiş. Arayüz olarak neredeyse XP'nin aynısı olan NeoKylin, sanıyoruz Çinli kullanıcılarına pek XP'yi aratmak istememiş. Arayüzde pencere açma, kapama, dosya kontrolleri, ikonlar vb pek çok şey, XP'de olanla hemen hemen aynı. Hatta NeoKylin'de de ''Bilgisayarım'', ''Belgelerim'', ''Geri Dönüşüm Kutusu'', ''Kontrol Paneli'' gibi kısımlar da mevcut.

3%284%29.gif

Linux'da olduğu gibi Unix terminale sahip olan NeoKylin, bu özelliği ile de aslında ne kadar ironik bir işletim sistemi olduğunu gösteriyor. Çünkü NeoKylin bir nevi Linux gibi açık kaynaklı olan XP'ye benziyor. Tabi NeoKylin'in ne denli Linux benzeri bir açık kaynak sisteme sahip olduğunu bilmek için, işletim sistemiyle epey içli dışlı olmak gerekiyor. Ancak Neo'nun öyle çok da kullanıcı dostu bir işletim sistemi değil.

NeoKylin yüklü bir bilgisayar sahibi olduğunuzda, sistem sadece birkaç ön yüklemesi olan -Firefox, müzik oynatıcı, açık kaynaklı görsel editleyici GIMP, hesap makinesi vb.- programlar ile geliyor. Ayrıca sisteme sonradan uygulama yüklemek de büyük işkence. Yine Linux tabanlı bir işletim sistemi olan Fedora için uygun olan Google Chrome, benzer bir işletim sistemi olmasına rağmen Neo'da çalışmıyor. Daha doğrusu Neo programın çalışmasını engelliyor.

Tabi bu Neo'nun tüm programlarda aynı sıkıntıya sebep olduğu anlamına gelmiyor. Linux ile uyumlu olarak çalışan çoğu programın Neo'da da iş görmesi muhtemel. İşletim sisteminde bir de yine Chine Standard Software'e ait NeoShine yüklü. NeoShine da bilgisayarınızda Microsoft Office'in işlevini üstleniyor (tabi yine açık kaynaklı bir program).

4%282%29.gif

Yani toparlamak gerekirse, XP'nin sunduğu yüksek güvenlik sistemini kaybetmenin ardından Windows'un yeni işletim sistemlerine güvenmeyen Çin hükümeti ve halkı, onun yerini NeoKylin ile doldurma konusunda kararlı. Ve açık konuşmak gerekirse, özellikle arayüzü ve işlevleri bakımından Neo'nun bunu başaracak potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum.

Görsel anlamda göze eski gelebilir, ancak Dell model bilgisayarlarda şimdiden daha modern bir görüntüye sahip NeoKylin kullanılmaya başlanmış durumda. Yani kullanıcı arayüzü, görsel olarak kısa bir zaman içinde günümüzün standart modern görüntüsüne rahatlıkla sahip olabilir.

7%289%29.png

Daha şimdiden Dell gibi pazarda etkili bir satış rakamına sahip firmanın sattığı bilgisayarlarda %40 oranında NeoKylin bulunması, Çin hükümetinin hedefine emin adımlarla gittiğini bir nevi kanıtı.

Kaynak: Webtekno

Back
Yukarı