Doğuş Üniversitesi Tanıtım

Aşk'a İnanmışt'ı

Genel Yönetici
Staff member
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
001.jpg

Geçmişten Bugüne Doğuş
Doğuş Eğitim Kurumları, öğrencilerini Atatürkçü, çağdaş, laik, demokratik ve özgür düşünen bireyler olarak yetiştirmek ve onlara ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkıda bulunacak bilinci ve gücü kazandırmak amacıyla 1974'te lise olarak eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. Daha sonra Anaokulları, İlköğretim Okulu, Fen Lisesi, IB World School'u da açarak ilköğretim ve ortaöğretimin her kademesinde hizmet vermeye başlamıştır.

Doğuş Eğitim Kurumları tarafından 1995'te kurulan Doğuş Eğitim Vakfı'nın başarılı çalışmaları sonucunda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen 09 Temmuz 1997 tarih ve 4281 sayılı Kanun ile kurulmuş olan Doğuş Üniversitesi, kamu tüzel kişiliğine sahip kâr gayesi gütmeyen bir vakıf üniversitesi olarak yüksek öğrenim kurumları arasındaki yerini almıştır.

Kuruluşu'nun 14. yılını kutlayan Doğuş Üniversitesi'nde bugün, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi ve Hukuk Fakültesi'nde toplam 20 bölüm ve 25 lisans programı ile Meslek Yüksekokulu'nda 7'si birinci öğretimde, 1'i ikinci öğretimde olmak üzere 8 ön lisans programı bulunmaktadır. Ayrıca, Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde altı yüksek lisans ve bir doktora, Fen Bilimleri Enstitüsü'nde ise üç yüksek lisans ve bir doktora programı vardır.

2003/2004 akademik yılı bahar yarıyılı içinde ERASMUS üyeliğini (Erasmus University Charter) elde eden Doğuş Üniversitesi'nin öğrencileri 2004/2005 akademik yılından itibaren Erasmus Programı çerçevesinde yurt dışındaki üniversiteler ile imzalanan İkili Anlaşmalar (Bilateral Agreement) uyarınca öğrenci değişiminden yararlanmaktadır.

Doğuş Üniversitesi'nde öğrencilere verilen eğitim - öğretimin yüksek kalitesi ve derinliği üzerinde, öğretim üyelerinin "hocalık" yetenekleri kadar üst düzeydeki deneyimleri, birikimleri ve devamlı olarak araştırma - geliştirme ile bilgi üreterek bilime katkı sağlamaları etkili olmaktadır. Öğrencilerimizin hayata mümkün olduğunca eksiksiz katılmalarını sağlamaya, onları doğru şekilde yönlendirmeye gayret eden değerli öğretim üyelerimizin araştırma-geliştirme ve yayın faaliyetleri üniversitemizce sürekli teşvik edilmekte ve desteklenmektedir.

Bütün bu çabaların sonucunda, kuruluşundan bu yana "dünya üniversitesi" olma yolunda ilerleyen ve çalışmalarını bu ilke temelinde yürüten Doğuş Üniversitesi'nin akademik kalitesi bir kez daha tescillenerek, URAP sıralama sistemi verilerine göre, Türkiye'den 63 üniversitenin yer alabildiği dünyanın en iyi 2 bin üniversitesinde yer alma başarısını gösterdi. Vakıf üniversiteleri özelinde değerlendirildiğinde ise Doğuş Üniversitesi'nin başarısı daha da dikkat çekti. Türkiye'deki 52 vakıf üniversitesinden sadece 10'u listede yer bulurken, bunlardan biri de Doğuş Üniversitesi oldu. Sıralama İstanbul'daki Vakıf üniversiteleri açısından incelendiğinde ise Üniversitemiz 5'inci sırada yer almıştır.

Üniversiteleri ISI (Information Sciences Institute), Google Scholar gibi uluslararası açık kaynaklar ile YÖK, ÖSYM gibi ulusal düzeyde en geçerli kurumların yayınladığı veriler doğrultusunda sıralayan URAP'ın güncel sıralama sonuçları, Aralık 2010 ayında ODTÜ'de gerçekleştirilen "URAP (University Ranking by Academic Performance) Sempozyumu"nda açıklandı ve Türk ve dünya üniversiteleri akademik eğitim kurumlarının başarısını belirleyen en önemli ölçütlere göre listelendi. Buna göre üniversiteler; "yayın sayısı, öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı, atıf sayısı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, Google Scholar yayın sayısı, öğretim üyesi başına düşen Google Scholar yayın sayısı, doktora ögrenci sayısı, doktora ögrenci oranı, öğretim üyesi başına düşen ögrenci sayısı" açısından değerlendirildi.

Yapılan bütün faaliyetlerin temel felsefesi başta öğrencilerimiz olmak üzere bütün paydaşlarımızın memnuniyetlerini artırmak ve değişim esnekliğiyle kendini yenileme gücüne sahip, araştırma, hayat boyu öğrenme ve insan odaklı eğitim sistemine dayalı bir dünya üniversitesi olmaktır. Doğuş Üniversitesi, çalışmalarını bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dünyadaki akademik gelişmeler ışığında, ülke gerçeklerini gözönünde bulundurarak seçkin konumunu her geçen gün daha da yukarılara çekecektir.

Fotoğraf Albümü

001.jpg

_9272657.JPG

EFBlokSporSalonu.JPG

Avni%20Akyol%20Amfisi.jpg

GveH%20Blok.JPG

fikrig%C3%BCnem.jpg

McLab.JPG

Oditoryum01.JPG

Oditoryum02.JPG

P1000643.jpg

P1000639.jpg