Dünya devinden müthiş açıklama

berduş

Özel Üye
Özel Üye
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Türkiye, medya devi Bertelsmann Grubu’nun, iş süreçleri dış kaynak yönetimi, servis sağlayıcısı alanında hizmet veren şirketi Arvato Bertelsmann’ın hedef ülkesi oldu. Türkiye’den beklentisinin büyük oluduğunu söyleyen şirketin Global CEO’su Berg “Şahsen tüm paramı Türkiye’ye yatırırım” dedi.

Alman televizyonu RTL'in patronu Bertelsmann'ın ismini Türkiye'de 2007'de televizyon kanalı ihalesinde duyduk. Ancak 2004'ten bu yana Türkiye'deler. Medya içeriğinden yayıncılığa, servis hizmetlerinden çağrı merkezlerine kadar dev bir yelpazede 60'dan fazla ülkede operasyonu olan ve yıllık cirosu 20 milyar dolara ulaşan Alman devi Bertelsmann Grubu, hedef ülkelerinin başına aldığı Türkiye operasyonunu Mehmet Ali Yalçındağ'a emanet etti. Grubun iş süreçleri dış kaynak yönetimi, servis sağlayıcısı alanında hizmet veren şirketi Arvato Bertelsmann'ın Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Yalçındağ, grubun Türkiye'deki yatırımlarına hız vereceğini kaydetti.

MICROSOFT'TAN TRANSFER
Star gazetesinden Yener Yalçın'ın haberine göre; mevcut işlerinin yanı sıra Arvato Türkiye'nin Başkanlığını yürüten Yalçındağ, satın almalar yapacaklarını belirterek, şu anda dört şirketle pazarlık masasında olduklarını söyledi. Microsoft'un patronu Steve Ballmer'ın yardımcılığından Arvato'nun tepesine 2011'de transfer olan CEO Achim Berg de, grubun Türkiye'ye ilgisini "Ben şahsen tüm paramı Türkiye'ye yatırırım" diye net bir şekilde özetledi. Eylül 2013 itibariyle Arvato Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstlenen Yalçındağ ve Arvato Türkiye CEO'su&Bertelsmann Strateji ve İş Geliştirme Bölümü Kıdemli Asbaşkanı olan Oktay Erciyaz evsahipliğinde geçen hafta Bertelsmann'ın 178 yıl önce temelinin atıldığı Almanya'nın Gütersloh kentindeki merkezini ziyaret ettik.

'BEKLENTİM YÜKSEK'
Arvato Global CEO'su Achim Berg, kurumun gelecek vizyonundan bahsederken Türkiye'deki hedeflerini de çarpıcı dille anlattı. "Herkes Hindistan'a bakıyor ama Türkiye kapımızın önündeki önemli bir ülke. Şahsen tüm paramı Türkiye'ye yatırırım" dedi. Türkiye'deki faaliyetlerine bakıldığında 2013 rakamlarından memnun olduğunu belirten Berg, Arvato Türkiye'nin 2018'de hedef aldığı 100 milyon dolar ciroyu da yeterli bulmadı. Berg "Türkiye'den beklentim yüksek" diye konuştu.

BRIC YERİNE BIC+TÜRKİYE
Arvato Gelişmekte Olan Pazarlardan Sorumlu CEO'su Ralf Bierfischer, fokus oldukları ülkeleri Brezilya, Hindistan, Çin+Türkiye (BIC+T) olarak açıkladı. Türkiye'nin başarılı ekonomisi, büyüyen nüfusu ile bölgesel güç olduğunu vurgulayan Bierfischer "Türkiye'de politik riskin de Latin Amerika ve diğer ülkelerden düşük olduğunu söyledi. Bierfischer "5-10 yıl önce ne olacağı belli değildi. Ben paramı bile Rusya'dansa Türkiye'ye yatırırım" dedi. Türkiye'ye hakettiği ilgili gösteren ilk global şirket olacaklarını söyleyen Bierficher "Arvato Türkiye 2013'ü 30 milyon Euro ciro ve 2 bin çalışanla kapatacağız. 2018'de de 100 milyon Euro ciro, 5 bin çalışan hedefliyoruz" dedi.

20 MİLYAR DOLARLIK DÜNYA DEVİ
Mehmet Ali Yalçındağ "Bertelsmann grubunun şu anda en büyük hissedar konumunda Mohn Vakfı var ve başındaki isim de sevgili dostum olağanüstü insan Liz Mohn. Bu muazzam insan ülkemizi çok seviyor yılda 2-3 kez İstanbul, Bodrum ve Antalya'ya geliyor. Dost bir insan. Onun dostluğu ve sıcaklığı tüm gruba yansıyor" dedi. Bertelsmann Grubu 1835 yılında Almanya'nın Gütersloh şehrinde kurulmuş. Grubun bünyesinde, Avrupa'nın lider TV ve radyo grubu olan 6 milyar Euro'luk ciroya sahip RTL Group, yine Avrupa'nın lider dergi yayıncısı olarak tanınan Gruner+Jahr, dünyanın en büyük kitap yayın grubu Penguin Random House Bertelsmann'ın yanı sıra, iş süreçleri dış kaynak yönetimi servis sağlayıcısı alanında hizmet veren Arvato var.

ARVATO'NUN TÜRKİYE BAŞKANI YALÇINDAĞ YENİ SATIN ALMALAR PLANLIYOR
Arvato Bertelsmann'ın sunduğu hizmetlerin genişliğine baktığımızda dünyada birebir rakibi olmadığını söyleyen Mehmet Ali Yalçındağ, Avrupa'da müşteri ilişkileri yönetimi, e-ticaret hizmetleri, ödeme sistemleri yönetimi alanlarında lider şirket olarak biliniyor. Türkiye'de İstanbul, Elazığ ve Gümüşhane'den sonra son olarak Adana'da açılan çağrı merkezleri olan Arvato'nun Türkiye'de 2004 yılından bu yana Türkçe, Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Yunanca, Bulgarca, İspanyolca ve Flemenkçe dillerinde profesyonel çağrı merkezleri hizmetleri sunduğunu söyledi.

ENERJİ VE SAĞLIK SEKTÖRÜ HEDEFTE
Türkiye'de şu anda dört şirketle satın alma görüşmeleri sürdürdüklerini belirten Yalçındağ, Arvato Türkiye'nin hedeflerini de şöyle anlattı: "Önemli bir iş alanımız olan çağrı merkezi operasyonları haricinde Arvato, ülkemizde bilgi işlem yazılımları ve teknoloji hizmetleri veriyor ve çok yakında kapsamlı olarak tedarik zinciri yönetimi (supply chain management) ve sadakat programları (loyalty services) konularına yapacağı yatırımlarla da Türkiye'deki hizmet yelpazesini genişletmeyi planlıyoruz. Uluslararası arenada olduğu gibi, Türkiye'de de Arvato'nun geniş hizmet yelpazesini sektörlere tanıştırarak, Arvato'nun lider olduğu özellikle müşteri hizmetleri, IT servisleri ve sadakat programlarını tanıtarak, öncelikle havayolu şirketlerine, elektrik dağıtım gruplarına ve sağlık sektörüne sağlayacağımız değerli servislerin tanıtımlarını yapacağız. Müşteri hizmetleri, IT servisleri ve sadakat programları bu sektörlerdeki prosedürlerin, iş süreçlerinin ve iş yapış sekillerinin gelişmesi ve iyileştirilmesi hedefiyle kurumlara faydalar sunmaya hazırlanıyoruz."

Kaynak: Star

Back
Yukarı