1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Dünyanın İlk Yapay Kalbi Başarıyla Nakledildi

Konusu 'Kalp Sağlığı' forumundadır ve Aşk'a İnanmışt'ı tarafından 23 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Aşk'a İnanmışt'ı

  Aşk'a İnanmışt'ı Genel Yönetici Staff Member

  Katılım:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  23.185
  Beğenilen Mesajları:
  2.143
  Bulunduğu Yer:
  ŞANLIURFA
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  Skype:
  fehmi56397
  Fransa'daki George Pompidou Hastanesi'nden bir ekip, " Carmat " adlı şirket tarafından geliştirilen tamamen yapay bir kalbi önceki gün hastaya nakletmeyi başardı. Pıhtılaşma gibi sorunlara yol açabilecek plastik maddeler yerine inek derisi kullanılarak geliştirilen " protez kalp ", normal kalbin görevini taklit ederek otomatik olarak kan dolaşımı sağlıyor. Carmat yetkilileri, yoğun bakıma alınan 70 yaşın üstündeki hastanın bilincinin yerinde olduğunu ve ailesiyle konuştuğunu belirtti.

  Tamamen yapay bir kalbin hastaya nakledilmesi fikri ilk kez 20 yıl önce ameliyatı yapan Alain Carpentier tarafından ortaya atılmıştı. Merkezi Paris'te bulunan Carmat, geçen ay klinik deneylerin 2014 'te sona ermeden tamamlanmasının planlandığını ve başarılı olunması halinde tamamen yapay kalbin Avrupa'da ve daha sonra da ABD'de pazarlanabileceğini açıklamıştı. Şirket, eylül ayında 3 hastanede yapılacak ameliyatlarla 4 hastada söz konusu kalbin denenmesi iznini almıştı. Hastalara naklin yapılmasıyla " protez kalbin " güvenliğinin inceleneceği testlerin ilk aşaması gelecek ay tamamlanacak.

  6 ay sürecek ikinci aşamada ise söz konusu kalbin etkisi değerlendirilecek. Kalp yetmezliği son safhada, hayatta kalma ihtimali çok az olan hastalara umut olan yaklaşık 900 gram ağırlığındaki yapay kalbin fiyatı 140 bin-180 bin avro . Fransa'da normal kalp nakli ise 250 bin avroya mal oluyor. Tamamen yapay kalp, erkeklerin anatomisine yüzde 86 , kadınlarınkine yüzde 20 uyumlu. Ancak Carmat, kadınlara daha fazla uyum sağlayabilmesi için yapay kalbi küçültmeyi planlıyor.

  Kaynak: Sabah
   

Sayfayı Paylaş