1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Ferrari 2009 aracının örtüsünü kaldırdı

Konusu 'Otomobil Dünyasından Haberler' forumundadır ve aziM tarafından 19 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. aziM

  aziM Demirbaşlardan

  Katılım:
  19 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.910
  Beğenilen Mesajları:
  1.129
  Bulunduğu Yer:
  44-63
  Tuttuğu Takım:
  BEŞİKTAŞ
  Dünya Şampiyonu Ferrari, gelecek sezon mücadele edeceği 2009 aracını medyaya tanıttı. İtalyan ekibi yeni araçla Mugeollo pistinde ilk sürüşünü gerçekleştirecek.
  Yeni aracın isminde değişkliğe giden İtalyan ekibi, 2009 aracını F60 olarak adlandırdı. F60'ın ilk sürüşünü Felipe Massa yapacak.
  Yeni araçta 2009 kurallarına göre tasarlanmış kanatlar, aynalara monte sidepodlar ve diğer yeni düzenlemelerin ihtiyaçlarını karşılayacak çekilde dizayn edilmiş diğer değişiklikler görülüyor.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Yeni aracın isminin, İtalyan ekibinin 60 yıllık Formula 1 dünya şampiyonasının her birinde mücadele eden tek takım olmasından dolayı F60 olarak adlandırıldığı belirtildi.
  Bu yıl yapılan köklü kural değişiklikleri nedeniyle, yeni araçta en çok geniş ön kanat ve dar arka kanat dikkat çekiyor. F60'un orta kısmı ise arkadan sidepodlara doğru "kola şişesi" görünümünü andırıyor.
  Yeni araçta, elektronik sistemler tedarikçisi Magneti Marelli ile ortaklaşa geliştirilen Kinetik Enerji Geri Dönüşüm Sistemi (KERS) bulunuyor. Takım sistemi ilk yarışta kullanıp kullanmayacağını henüz teyit etmemiş olmasına karşın, cihaz motora monte edilmiş halde bulunuyor.
  Karbon fiber kaplı vites kutusu araca enlemesine monte edilirken, F60'da Brembo tarafından tasarlanan yeni fren sistemi yer alıyor.

  [​IMG]

  GÖZE ÇARPAN NOKTALAR
  - Ön kanat McLaren'ınkinden çok da farklı değil. İlgi çeken şey, mühendisler küçük kanatları ana kanat üzerinde tutmuşlar.
  - Araçta süspansiyon için hiç çıkıntı kullanılmamış, süspansiyon iki yana aracın burnuna bağlı.
  - Sidepod girişlerinin altında ekstra boşluklar var. Girişlerin tepesindeki kasada büyükçe delikler bulunuyor. Ayrıca kokpitin her iki tarafında da iki küçük delik bulunuyor.
  - Şasinin burnun altındaki iki küçük parçası, şu an yasaklı olan deflektörlerin yerine, sidepodlara hava akışını sağlıyor. Bu arada galiba Ferrari, küçük bargeboardları boyamak için yeterli zamanı bulamamış.
  - Arka paket açısından, tasarımcılar çok iyi iş çıkarmışlar. Çok dar görünüyor. Aynı zamanda sidepodların her iki tarafından gerçekleştirilen kasa tasarımı da çok hoş görünüyor.
  - Arkadaki fren kanalı, gerçekten tünele benziyor, öndeki kanal ise dikine ve çok uzun.
  - Sürücünün başının üzerindeki hava girişi, oldukça dar görünüyor.
   
  1 person likes this.

Sayfayı Paylaş