1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Minibüsçülük tarihe karışacak

Konusu 'Otomobil Dünyasından Haberler' forumundadır ve Aşk'a İnanmışt'ı tarafından 17 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. Aşk'a İnanmışt'ı

  Aşk'a İnanmışt'ı Genel Yönetici Staff Member

  Katılım:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  23.221
  Beğenilen Mesajları:
  2.144
  Bulunduğu Yer:
  ŞANLIURFA
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  Skype:
  fehmi56397
  İstanbul'da toplu taşımacılık kültürü, zamanla şehir geneline yayılması planlanan metrobüs sistemi ve raylı sistemle beraber tamamen değişecek.

  Minibüsçülük tarihe karışacak

  İstanbul'da toplu taşımacılık kültürü, zamanla şehir geneline yayılması planlanan metrobüs sistemi ve raylı sistemle beraber tamamen değişecek.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehrin geleceğini etkileyecek taşımacılık sistemindeki yeniliklere hazırlık anlamında, otobüs ve minibüs hatlarında yeni düzenlemeler yapıyor. İETT ve özel halk otobüsleri fiziki olarak yenilenirken, toplu taşımacılıkta önemli bir yeri olan minibüsler de değişime uğrayacak. Yeni durumda şehirde hizmet veren 6 bine yakın minibüsün yarısı otobüse dönüşecek, 2 bini de dolmuş olarak yenilenecek. Yeni minibüsler engellilerin rahatlıkla binebileceği, ayakta yolcu alınamayacak biçimde yenilenecek ve sadece yolcuların istediği durakta duracak. Ayrıca minibüs şoförlerine davranış eğitimi verilecek. Yeni düzenleme bir yandan minibüslerin kötü imajını düzeltirken diğer yandan minibüslerin sebep olduğu trafik sıkışıklığını da önleyecek.

  İstanbul'da motorlu araçlarla seyahat eden 12 milyon vatandaşın rahat, konforlu, ucuz ve hızlı ulaşım hizmeti alabilmesi gerektiğini belirten İBB ulaşımdan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu, "İstanbul'da 6 bine yakın minibüs, 4 bin 800 otobüs ve 18 bine yakın taksi var. Kentte minibüsler önemli bir toplu taşıma hizmeti veriyor ve İstanbul'da 15 bin minibüs şoförü var. Bugünkü yapılarıyla minibüsler gelecekte varlıklarını sürdüremez." dedi. Minibüs kültürünün tamamen değişeceğini belirten Hacımustafaoğlu, "Minibüsler değişime mecburlar. Eğer değişim olmazsa halk, minibüsleri tercih etmeyecek. Öngörümüz, minibüslerin fiziki ve anlayış olarak dönüşümü. Minibüs esnafı da araç sahipleri de mutlu olacak. Böylece İstanbul'daki toplu taşıma mantığı değişecek ve vatandaşlarımız müşteri olarak saygı görecek." diye konuştu.

  İstanbul genelinde toplu taşımacılık hizmeti veren başta İETT olmak üzere özel halk otobüsleri, minibüsler ve taksiler için yeni bir düzenleme yapılacak. 2007 yılından bu yana taksi şoförlerine verilen eğitimler yakında halk otobüsleri ve minibüs şoförlerine de verilecek. Sürücüler öncelikle acil kurtarma ve ilkyardım, şehir, harita ve şehir planı okuma bilgisi, davranış, yol ve trafik bilgisi, isteğe bağlı yabancı dil ile mesleki özellikler edinme eğitimlerini görecek. Bunları başarıyla tamamlayanlar, psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı testinden geçirildikten sonra sertifika alacak. Toplu taşımada çalışacak sürücülerden sağlık raporu ve adli sicil kaydı belgesi de istenecek. Bu şartları yerine getiren her şoföre 'toplu taşıma aracı kullanım belgesi' verilecek. Bu belgeye sahip olmayanlar toplu taşıma hizmetlerinde çalıştırılmayacak. Polis ve zabıta, belgesi olmayan şoförün kullandığı aracı trafikten men edecek.

  İstanbul'da toplu taşıma araçlarına yönelik her iyileştirme girişimini desteklediklerini belirten Bahçelievler Minibüs Esnaf Odası Başkanı Halit Yılmaz, yeni düzenlemeyle minibüslerin kötü imajının düzeleceğini kaydetti
   

Sayfayı Paylaş