1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

SmackDown Nedir

Konusu 'Diğer spor dalları' forumundadır ve mine tarafından 6 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. mine

  mine Demirbaşlardan

  Katılım:
  5 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.903
  Beğenilen Mesajları:
  106
  Cinsiyet:
  Bayan
  Bulunduğu Yer:
  ankara
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  Amerikan güreşi, Türkiye dışında daha çok profesyonel güreş olarak bilinir. Bir spor türüdür ve dövüş ve güreş ögeleri içerir.Sonucu önceden belirlenmiş olan güreş tarzını belirtmek için kullanılır. Modern amerikan güreşi bir tür gösteri formudur. Katılımcıların amacı, ring içinde önceden planlanmış fiziksel bir güreş maçı sunarak izleyicileri eğlendirmektir. Güreşteki gerçekliğin derecesi ülkesine ve federasyonuna göre değişmektedir.Amerikan güreşinde sonuçlar önceden belirlenir ama bunu sadece o maçtaki güreşçiler ve hakemler bilir. Hareketlerin güreşçiler üzerindeki etkisi asla abartılmaz. Birçok kişiye göre Amerikan güreşi bir şov olarak kabul görür ve "sahte" kelimesi tercih edilmez. Birçok güreş hareketi gerçek acı doğurabilir ve yanlış uygulanırsa sakatlıkla sonuçlanabilir.Maçlarının sonucunun ve genel gidiş önceden bellidir. Genelde maçlar face olarak tanımlanan iyi karakterli güreşçiler ve heel olarak bilinen kötü adamlar arasında gerçekleşir. Bir güreşçi kariyeri boyunca hikâyeler gereği hem iyi hem de kötü adam durumuna geçebilir.En büyük federasyonları WWE ve TNA dır.

  WWE en doğru anlamıyla kas renk atımlı müzik ve pirotekniğin bir karışımı olan büyük gösteridir.
  Güçlü ve karizmatik sporcuların mücadelelerinin komik skeçlerin güzel kadınların ve popüler WWE Divaları’nın yer aldığı bir "Dünya Güreş Eğlencesi (WWE)” olarak da nitelendirilir.
  Her yıl Dünya Kupası’nın eşdeğeri olan WrestleMania’ya 20’den fazla ülkeden fanlar katılmaktadır.

  2007’de gerçekleşen WrestleMania 23 bir günde en yüksek sayıda-80.103 fanı çekerek WWE tarihinin en yüksek katılım rekorunu kırmıştır.

  [​IMG]

  1 vs. 1 Normal Maçlar
  Maç içinde güreşçinin rakibini yenebilmesi için tuş pozisyonuna getirip hakemin 3'e kadar sayması gerekir. Bu kuraldan başka olarak rakibin diskalifiye olması ve rakibi pes ettirerek maç kazanılır.

  2 vs. 2 Tag Team Match
  2 kişiden oluşan iki takımında birer güreşçisi ring içinde güreşir diğer iki güreşçi ise ringin kendi takımlarına ait köşelerinde ringin üstünde ama iplerin dışında bekler, içerideki güreşçiler kendi takım arkadaşıyla el çırparak yer değiştirebilir.

  2 vs. 2 Tornado Tag Team Match
  Yine ikişer kişiden oluşan iki takımın mücadelesidir ama bu maç çeşidinde 4 kişide aynı anda ringde güreşir.

  Steel Cage (Kafes) Maçı
  İki güreşçiden birinin yukardan indirilen üstü açık yaklaşık 3 metrelik kafesten kaçması ile kazandığı maç çeşididir.Kafesten çıkmanın 2 yolu vardır: 1. Yukarıdan çıkmak 2. Kafesin kapısının açılması ile kapıdan çıkmak.

  First Blood (İlk Kanama) Maçı
  Bu maçta diskalifiye yoktur. Yani dışardan maça başka isimler karışabilir, sandalye gibi nesnelerle rakibe vurulabilir. Bu maçı kazanmak için rakip güreşçinin yüzünde ciddi bir kanamaya neden olmak gerekir.

  Stretcher (Sedye) Maçı
  Bu maçta ringin biraz uzağında bir çizgi, ringin iki tarafında da sedyeler bulunur. İki rakipten biri rakibini sedyeye yatırıp belirlenen çizgiye sürerek maçı kazanmaya çalışır. Eğer sedye ile rakibinin çizgiyi geçmesini sağlarsa maçı kazanır. Diskalifiye yoktur.

  Royal Rumble
  30-20-10 veya 6 adamla yapılabilen maç türüdür. Maçı kazanmak için 1 dakika aralarla ringe gelen farklı rakipleri ring dışına atarak elemektir. Ringde son kalan kişi maçı kazanır. Diskalifiye yoktur.

  Hell In A Cell
  Bu maçta güreşçilerin üstüne 6.096 metrelik ve 5 tonluk üstü kapalı bir kafes indirilir, diskalifiye yoktur.Kafesin üstünde tam ortasında bir üstüne bir güreşçi atılınca açılabilen kapalı bir kısım vardır.

  Submission Match(Pes Ettirme Maçı)
  Maçı kazanmanın tek yolu rakibi pes ettirmektir. Maçın kuralına göre diskalifiye olabilir.

  Tables Ladders and Chairs(TLC)

  Her şey serbesttir kazanmanın tek yolu ringin üstüne bir merdiven kurarak tepede asılı olan kemeri ya da başka birşeyi bağlı olduğu yerden çıkartıp eline almaktır.

  Table Match
  Kazanmak için ringin çevresindeki masaları rakip ile kırmak gerekir bazı yöntemler şöyledir -Normal bir hareketi masa üstünde ya da masaya doğru yaparak masayı kırmak -Rakibi masaya yatırıp üstüne diving hareket yapmak(ringin köşesinden,merdivenden atlamak)
  Not:Yukarıdaki belirtilen şeyleri SAĞLAM bir masaya yapmak zorunludur.

  Ladder Match
  Kurallar TLC maçları ile aynıdır fakat masalar yoktur.Sandalye ringin altından ,anonsçu masasından vb. yerlerden alınabilir.

  Handicap Match
  Kurallar normal maçlarla aynıdır 1 vs. 2, 1 vs. 3 vb. şekillerde bir takımın bir takımdan daha fazla güreşçi içermesiyle oluşan maç çeşididir.

  Ironman Match
  Duruma göre diskalifiyeli ya da diskalifiyesiz olabilir veya Table Match gibi maç çeşitlerinede uyarlanabilir, konsept olarak ironman maçları belirlenen süre içinde(60dk vb.) en yüksek puanı toplayanın(tuş, pes ettirme vb.)kazandığı maç çeşididir.

  İnferno Match (Cehennem Maçı)
  Ringin üst kısmı ama iplerin dışında olan kısımda sıcaklığı 500 fahreneit derece sıcaklığa ulaşabilen adeta alevden bir duvarla kaplıdır maçı kazanmak için rakibi ringden atmak gerekir, atılan güreşçi heryer alev kaplı olduğu için atıldığı sırada yanar ve dışarı düşünce teknik ekip vb. kişiler tarafınca yangın söndürücü ile söndürülür.

  Last Man Standing
  Yere düşen ve hakemin sayacağı 10 sayım içinde ayağa kalkamayan güreşçi kaybeder

  Extreme Rules Match
  Her şey serbesttir ring altından çıkarılacak binbir türlü obje ile rakibe saldırılabilir maç tuş veya pes ettirme ile biter.

  Sumo Match
  Ringden ilk atılan güreşçi kaybeder.

  Retirement Match
  Kaybeden güreşten emekli olur.Örn: WrestleMania XXVI Shawn Michaels ve Undertaker'ın maçı.

  Loser Leaves Town Match
  Kaybeden güreşçi aynı güreş federasyonunda güreşemez başka bir federasyona geçer.

  (Move) Match
  Belirlenen hareketi(mesela bodyslam Mark henry vs Big show gibi) ilk yapan kişinin kazandığı maç çeşididir.

  No Hope Barbed Wire Deathmatch
  İplerin çıkartılıp ipler yerine ringin dikenli teller ile çevirildiği maç türüdür.

  Falls Count Everywhere
  Bu maçta heryerde tuş yapmak serbesttir ki Jeff hardy vs. Umaga maçı ringin bulunduğu binanın dışında bitmiştir. JEFF HARDY seni unutmadık

  Casket Match
  Bu maçta iplerin hemen altında bir tabut bulunur ve rakibini tabuta ilk yerleştirip kapağını kapatan kazanır.

  Elimination Chamber
  Ringin üzerine en alçak kısmı ringin üst kısmı kadar ringi içine kapsayan 4 ucunda (sözde)kırılmaz camlardan oluşan kabinler bulunan büyük bir kafes indirilir.4 kabindede birer güreşçi bulunmak üzere 4 kişi kabinlerde 2 kişi ise ringdedir, belirlenen zaman aralıkları ile kabinler açılır ve güreşçiler tek tek dışarı çıkar, tuş ve pes ettirme ile 5 güreşçi elenir en son kalan güreşçi kazanır.

  Gauntlet Match
  Bir güreşçi 3 rakibe karşı mücadele eder.İlk başta ilk rakibi gelir onunla güreşir eğer onu tuş veya pes ettirise diğer güreşçi ringe girer 1. güreşçi ringi terk eder.Yine onuda yenerse 3. güreşçi gelir ve maç böyle devam eder.Tag team Gauntlet Match'da olabilir.Diskalifiye vardır.Maçı kazanmak için sırayla 3 rakip ya tuş ettirilmeli ya da pes ettirilmelidir.

  Buried Alive Match
  Ringin dışında bir mezarlık çukuru vardır ve maçı kazanmak için rakip çukura atılmalı ve üzerine toprak dökülmelidir.Bir tür diri diri gömmede denilebilir.
   

Sayfayı Paylaş