1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Viyolonsel Nedir

Konusu 'Enstrümanlar' forumundadır ve Aşk'a İnanmışt'ı tarafından 19 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Aşk'a İnanmışt'ı

  Aşk'a İnanmışt'ı Genel Yönetici Staff Member

  Katılım:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  23.075
  Beğenilen Mesajları:
  2.137
  Bulunduğu Yer:
  ŞANLIURFA
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  Skype:
  fehmi56397
  Viyolonsel Nedir? Viyolonsel Nasıl Çalınır? Viyolonsel Nasıl Bir Müzik Aletidir?

  Uzunluğu : 125 cm Yayla çalınan telli bir çalgıdır. Notası[​IMG] dördüncü çizgi/ Fa[​IMG]dördüncü çizgi Do (kalın seslerde) ve ikinci çizgi sol (ince seslerde) açkısı ile yazılır. Orkestralarda genel olarak iki partisi bulunur. Bir sekizli aşağıdan duyulur. Solo ve eşlik görevi verilir. Ses rengi zengin ve dolgundur. Ses telleri: Do[​IMG] Sol[​IMG] Re[​IMG] La olarak akort edilir.
  Keman için aranılan nitelikler viyolonsel için de söz konusudur. Çalgının büyüklüğü nedeniyle[​IMG] sol elin kuvvetli ve geniş[​IMG] küçük parmağın uzun olması önemlidir. Bu çalgıya (özellikle yayını kullanabilmek için dayanıklı bir bünye koşuluyla) başlama yaşı on – on iki arasındadır. Fiziki nedenle daha geç başlamakta sakınca yoktur. Çalışma saatleri bünyeyi sarsmayacak biçimde düzenlenmelidir[​IMG] iyi bir tutuş biçimi vermek çok önemlidir. Bu teknik çabukluğu etkiler. Yaylı çalgılar ailesinin bir sekizli kalın ses veren çalgısı viyolonsel[​IMG] solo ve eşlik görevlerinde kullanılır. Kısaca Çello da denilen bu çalgının[​IMG] senfoni orkestrasından başka[​IMG] üçlü[​IMG] dörtlü ve beşli yaylı topluluklarında önemli bir yeri vardır. Tenor ve bastaki ezgiler ile daha çok uzun ve ihtiraslı seslendirişler viyolonsele verilir.
   

 2. Aşk'a İnanmışt'ı

  Aşk'a İnanmışt'ı Genel Yönetici Staff Member

  Katılım:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  23.075
  Beğenilen Mesajları:
  2.137
  Bulunduğu Yer:
  ŞANLIURFA
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  Skype:
  fehmi56397
  Gevaert: “Melodik bir fikre tercüman olmağa layık olabilecek diğer bütün çalgılardan hiç biri Viyolonsel derecesinde insan sesini çıkaramaz; bunların hiç biri kalbin samimi duygularını onun kadar ifade edemez. Viyolonsel[​IMG] duyuluş değişikliklerini yapmak görevini hemen hemen yalnız Kemana bırakmaz gibidir. Uç türlü insan sesini üstünde toplamıştır: Tenorun; gençliğini[​IMG] Baritonun; erkekliğini ve Basın; sertliğini. En ince kirişi (chanterelle) aşırılıkla söylenmiş duyguların tercümanı olur; acılar[​IMG] üzüntüler[​IMG] aşk ile kendinden geçmek gibi. ikinci ve üçüncü kirişler[​IMG] yumuşaklığa getirici ve sokulgan bir sese maliktirler ki[​IMG] mutedil duygulan ifade ederler. Dördüncü kiriş[​IMG] yalnız karanlık ve esrarengiz bir karakterde olan şarkılarda yarar” diyor. ÇİFTLEMELER
   

 3. Aşk'a İnanmışt'ı

  Aşk'a İnanmışt'ı Genel Yönetici Staff Member

  Katılım:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  23.075
  Beğenilen Mesajları:
  2.137
  Bulunduğu Yer:
  ŞANLIURFA
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  Skype:
  fehmi56397
  Sesdaş Çiftleme:
  Keman ile Viyolonsel : Dolgun bir duyuluş sağlanır. Viyolonselin ses rengi egemendir.
  Viyola ile Viyolonsel : Dolgun bir duyuluş sağlanır. Viyolonselin rengi egemendir.
  Viyolonsel ile Telli Kontrbas : Kalın bas sesleri katında dolgun ve yumuşak bir renk sağlanır. Çok az kullanılır. Sekizliden Çiftleme:
  Viyola ile Viyolonsel : Çok duygulu seslendirişlerde kullanılır[​IMG] Çok iyi bir renk ve etki sağlanır.
  Viyolonsel ile Telli Kontrbas : En çok kullanılan düzendir. İkisi ayrı ayrı partilerden çalmayıp bir partiden çalarlar. İki Sekizliden Çiftleme:
  Birinci Keman[​IMG] ikinci Keman ve Viyolonsel : Bu biçim geniş ve uzun ezgilerde özellikle (F) de kullanılır. Üç ve Dört Sekizliden Çiftleme:
  Birinci Keman[​IMG] ikinci Keman[​IMG] Viyola ve Viyolonsel : Bu biçim çok az kullanılır ve soluklu çalgılarla katlanır.
   

Sayfayı Paylaş