Ali Ağaoğlu'nun Evi

mine

Demirbaşlardan
Tuttuğu Takım
GALATASARAY

aga1_d.jpg

Ali Ağaoğlu'nun evi

Ali Ağaoğlu
smilev.gif
İstanbul'da ve şehir dışında yaptığı konut projeleriyle artık marka haline gelmiş bir isim. Ataşehir'de bulunan evine doğru yola çıktığımızda "Acaba nasıl bir insanla karşılaşacağım" diye soru işaretleri vardı kafamda ama Ali Ağaoğlu
smilev.gif
basında ve televizyon ekranlarında göründüğünün aynı
smilev.gif
yani hep güleryüzlü ve içten. Çekim yaptığımız süre boyunca bizi esprileriyle kahkahaya boğan
smilev.gif
hatta kimi şakalarıyla da korkutan Ali Bey
smilev.gif
röportajımızda da dediği gibi gerçekten içindeki çocuğun büyümesine izin vermemiş
smilev.gif
Günde 16-18 saat çalışacak kadar işine aşkla bağlı ama bir yandan da çocuklarını asla ihmal etmeyen çok iyi bir baba. Üstelik çapkınlık iddialarına da son derece karşı ve ilişkilerinde de istikrarlı.

Zaten Petek Ertüre ile uzun süredir devam eden ilişkisi de bu sözünü kanıtlıyor. Lükse düşkünlüğü ve 20'ye yakın lüks arabasıyla da adından söz ettiren Ağaoğlu ile Ataşehir'deki 2500 metrekarelik evinde buluştuk. Bu görkemli evi siz de görün istedik.

aga3_d.jpg

Bu evinizi ne zaman yaptırdınız?

Yaklaşık iki sene oldu sanırım.
Şu anda kaç tane eviniz var?
Bana kapı çok! Burası kızım
smilev.gif
oğlum ve annesinin yaşadığı ev. Ben de her zaman çocuklarımın yanında olmaktan mutluluk duyarım ve burada sık kalırım o yüzden. Eşimle 12 senedir ayrıyım ama her zaman çocuklarımın yanındayım.
Gördüğüm kadarıyla oldukça büyük bir ev burası. Biraz evinizi anlatır mısınız bize?
Bu ev 2500 metrekare. Kaç odalı olduğunu da vallahi hiç hatırlamıyorum. Herhalde 12-15 kadar oda var.
Peki
smilev.gif
kendinizi hangi evinizde daha rahat hissediyorsunuz
?
Burası çocuklarımın kaldığı ev
smilev.gif
dolayısıyla benim için ayrı bir önemi var. Onlar her zaman benim başımın tacıdır. Aynı zamanda Vaniköy'de bir yalım var. Orası da çok keyif aldığım bir evdir. Altunizade'de bir ahşap köşküm var
smilev.gif
orada da 5 yaşındaki oğlum yaşıyor. Onun yanına da sık sık giderim.
Hayatınız bütün bu evler arasında gidip gelmekle geçiyor o zaman.
Evet
smilev.gif
biraz öyle oluyor aslında. Ben kaçta yatarsam yatayım saat 07.00'da kalkarım ve 08.00'da işimin başında olurum
smilev.gif
yani hayatımın 4'te 3'ü işimde geçiyor.
Tam anlamıyla bir işkoliksiniz sanırım...
Evet
smilev.gif
kesinlikle öyleyim. Hayatım çocuklarım ve işim arasında geçiyor. Araya zaman zaman başka şeyler de sıkıştırıyoruz.
Hiç "Yeteri kadar çalıştım
smilev.gif
artık hayatın tadını çıkarayım" demiyor musunuz?

Benim yaşım daha 22
smilev.gif
1954 doğumluyum ve hesaplayınca 22 yapıyor! Bu yüzden de emekliliği konuşmak için daha çok erken.

aga5_d.jpg

Uzun bir süredir 22 yaşında olduğunuzu söylüyorsunuz. Hiç büyümüyor musunuz?
Her zaman verdiğim sözlerin arkasında dururum. Bugüne kadar hep 22 yaşında olduğumu söyledim ve bu sözümün de arkasındayım. Kendimi 22 yaşında hissediyorum ve öyle görüyorum ama aslında gönlüm 18 yaşında.
Bu durumda oğlunuzdan küçüksünüz değil mi?
Oğlum 24 yaşında
smilev.gif
ondan küçüğüm artık. (gülüyor)

aga6_d.jpg

Peki
smilev.gif
evde olduğunuz zaman neler yapmaktan hoşlanıyorsunuz?

Aslında çok fazla evde vakit geçiremiyorum. Az önce de söylediğim gibi; mesaim sabah 08.00'da başlıyor ve akşam da 21.00 ya da 22.00'a kadar sürebiliyor
smilev.gif
yani işim ne gerektiriyorsa
smilev.gif
o saate kadar işte kalabilirim. Eve geldiğim zaman da
smilev.gif
özellikle çocuklarımla vakit geçirmeyi çok seviyorum. Evde oturup
smilev.gif
televizyon izlemeye çok zamanım olmaz ama yine de zaman zaman koltuğa uzanıp
smilev.gif
TV izlemekten de hoşlanırım. Ayrıca ev yemeklerini inanılmaz severim fakat maalesef çoğunlukla dışarıda yemek yemek zorunda kalıyorum. Evde ev yemeği yemeyi çok severim ve özellikle de isterim. Annem kara lahana dolması yapar ve gönderir bana. Ona bayılırım.

aga7_d.jpg

Bu evin dekorasyonunu yaparken bir iç mimarla mı çalıştınız
smilev.gif
sizin müdahaleleriniz de oldu mu?

Şirketimizde dekorasyon bölümümüz var ve buradaki iç mimarlarımızla çalıştık. Tabi ki onlar da benim zevkimin nasıl olduğunu biliyor ve benden onay alıyorlar. Dönem dönem de müdahele ettim fakat özellikle bu evde kızımın ve annesinin benden daha çok sözü geçmiştir.

aga8_d.jpg

Çocuklarınızın eğitiminden de bahsedelim biraz. Neler yapıyorlar şu anda?
Oğlum Alican eğitimini Londra'da devam ettiriyor. Lise eğitimini İsviçre'de aldı ve üniversite için de Londra'ya gitti. Bu sene de inşallah mezun oluyor. Alican
smilev.gif
mezun olur olmaz benim işimi devam ettirecek. Londra'nın finans merkezinde iki tane kule inşaatımız var ve Alican da bu işin sorumluluğuna geçti. Onun iş tecrübesini yurtdışında edinmesini istedim. Biz
smilev.gif
Ağaoğlu'nu Türkiye'de iyi bir marka konumuna getirdik ve Alican da markamızı uluslararası boyuta taşıyacak. Becerisi ve öngörüsü çok gelişmiş. Bu konuda ona gerçekten de çok güveniyorum. Bizim bu noktaya getirdiğimiz işi
smilev.gif
çocuklarım çok daha ilerilere taşıyacaklar. Kızım Sena ise şu anda lise eğitimini tamamlamak üzere. O henüz küçük
smilev.gif
17 yaşında. Fırsat ve zaman buldukça onları işin içine şimdiden sokmaya çalışıyorum. İş toplantılarına sokuyorum ve dinlemelerini istiyorum. Onlar da zaten toplantılara zaman zaman katılıyorlar
smilev.gif
çok ilgiler işe karşı. Hayatta bitmeyen servet
smilev.gif
iş yapma yeteneğidir. Çocuklarınıza ne bırakırsanız bırakın
smilev.gif
bitmeyen servet yoktur. Eğer onlara sürekli iş yapabilme
smilev.gif
çalışabilme şevkini kazandırabiliyorsam
smilev.gif
bu en büyük servettir. Ben de her baba gibi doğal olarak çocuklarımın işimi daha ilerilere taşımasını arzu ediyorum çünkü bizim işimizden binlerce insan ekmek yiyor.

aga10_d.jpg

Ali Ağaoğlu'nun çocukları olarak aslında çok geniş imkanlara sahip bir şekilde dünyaya geldiler. Bu imkanların içinde şımarmamaları için onlara nasıl bir eğitim verdiniz?
Her zaman onlara şunu söylemişimdir: "Yaptığınız bir harekette 'babam duyarsa kızar' diye değil
smilev.gif
'babam duyarsa
smilev.gif
üzülür' diye düşünerek hareket edin". Neticede çocuklarıma kızabilirim
smilev.gif
sinirlenebilirim. Karadenizliyim
smilev.gif
benim sinirim çabuk geçer ama üzüntü kolay kolay geçmez. Bugüne kadar da çocuklarım beni en ufak bir şekilde bile üzmemişlerdir. Özellikle Alican
smilev.gif
yaşı gereği de kendi sorumluluklarını bilen
smilev.gif
çevresinde lider konumunda olan ve sözünü dinleten bir genç olmuştur. Hiçbir zaman şımarıklık yapmamıştır. Aynı şekilde kızım ve küçük oğlum da öyledir. Bugüne kadar her zaman Ali Ağaoğlu'nun çocukları olma sorumluluğunu taşıdılar ve bundan sonra da taşıyacaklarına inanıyorum.
Sizin için hep 'sonradan görme' denildi ama siz aslında aileden zengindiniz
smilev.gif
değil mi?

Babam 1946 yılında İstanbul'a gelmiş ve çok başarılı olmuş bir işadamıdır. İyi bir tüccar
smilev.gif
iyi bir sanayici ve iyi bir müteahhitti. Lise zamanımda da benim altımda en son model BMW
smilev.gif
Mercedes arabalar oldu. Her zaman kolejlerde okudum. 1977 senesinde babamla kuşak çatışması nedeniyle ayrıldım ve kendi işimi kurdum ama özellikle çocukluğum
smilev.gif
hep belli bir seviyenin üzerinde geçti.

İşinizi babanızdan destek almadan mı kurdunuz?
Hayır
smilev.gif
hiçbir destek almadım. Babam 1975 senesinde bir kalp rahatsızlığı geçirmişti. Ben o zaman Kabataş Erkek Lisesi'nde son sınıfta okuyordum. Beni alıp
smilev.gif
işin başına geçirdi. İki sene boyunca işi ben idare ettim. O arada babam iyileşti. Ben babama göre daha ataktım ve işi genişletmek istiyordum. Babam daha tutucuydu ve risk almak istemiyordu. Dolayısıyla da aramızda kuşak çatışması başladı. 1977 senesinde babamla görüştüm ve iki senede yaptıklarımı
smilev.gif
işi nasıl büyüttüğümü anlattım. Bütün hesapları
smilev.gif
şirketleri teslim ettim
smilev.gif
cebimdeki 25 kuruşu ve arabalarımın anahtarlarını da bıraktım
smilev.gif
ceketimi alıp
smilev.gif
babamın yanından ayrıldım. O yaşta büyük bir riskti aslında benim için. 23 yaşındaydım
smilev.gif
en kral noktadaydım ve iyi bir işadamıydım. Çevremde inanılmaz bir saygınlığım vardı ama hepsini bıraktım.

aga11_d.jpg

Sıfırdan başlayıp
smilev.gif
işinizi nasıl bu kadar büyük bir holding haline getirebildiniz?

Bu işin sırrı kesinlikle çok çalışmaktır. Benim en büyük şansım şu: Babam beni neredeyse çocukluğumdan beri işin içinde büyüttü. Benim ilkokul çağım bile inşaatların içinde geçti. Kendime güveniyordum
smilev.gif
işi biliyordum ve babamdan dolayı bir çevrem vardı. Aslına bakarsanız
smilev.gif
o çevreye güveniyordum ama o çevreyi babam kullanmamı engelledi. Bunu tabi ki bana kötülük olsun diye yapmadı
smilev.gif
onun yanına tekrar dönmemi istiyordu. Ben de çevremin babamdan dolayı olduğunu hesaplayamamıştım. Kredi almak için bankalara gidiyordum ama öğreniyordum ki
smilev.gif
babam önceden bana bir kuruş vermemeleri için sıkı tembihlemiş. Bütün bunları bir şekilde aştım ve kendi işimi kurdum.
Başarımın sırrı da dürüst olmak ve çok sıkı çalışmaktır. Zorluklar beni hiçbir zaman yıldıramaz ve yolumdan döndüremez. Yeni nesilde en büyük eksikliğin bu olduğuna inanıyorum. Önlerine en ufak bir engel çıktığı zaman hemen pes ediyorlar. Benim önüme bir engel çıktığı zaman
smilev.gif
o duvarı nasıl yıkacağımı hesaplarım. Bu
smilev.gif
herhalde Karadenizli olmamdan da kaynaklanıyor. Biliyorsunuz
smilev.gif
Karadeniz'in doğası da
smilev.gif
denizi de hırçındır. Dolayısıyla Karadeniz insanı mücadeleyi çok sever. Ben de zorluklardan yılmam
smilev.gif
aksine üzerine giderim.
Babanızla şu anda aranız nasıl?
Babam 82 yaşında. Aramız şu anda çok iyi ve çok sık görüşürüz. Zaten o zaman da ayrılığımızın tek sebebi kuşak çatışmasıydı. Hiçbir zaman aramızda kötü bir şey geçmemiştir.

aga12_d.jpg

Siz çok çalışıyorsunuz ama hayatın size sunduğu lükslerden de faydalanmayı çok seviyorsunuz. Özellikle de arabalara düşkünlüğünüzle tanınıyorsunuz. Kaç tane arabanız var?
Bildiğiniz üzere ben 12 seneden beri eşimden ayrıyım ve ayrı yaşıyoruz. Günde 16-18 saat çalışıyorum. Hiçbir zaman uzun süreli tatillerim olmaz
smilev.gif
en fazla bir ya da iki gün tatil yaparım. Üç gün üst üste tatil yaptığımı kolay kolay hatırlamam. Benim için tatil
smilev.gif
sevdiğin bir şeyi yapmaktır. Ben de işimi severek yapıyorum. Çok yoğun çalışıyorum ve zaman zaman mola verip
smilev.gif
kendimi ödüllendiriyorum. Çocukluğumdan beri hep güzel arabalar kullandım. İyi ve güzel araba kullanmayı seviyorum. En önemlisi
smilev.gif
araba kullanmayı seviyorum. Herhalde 20'ye yakın arabam var. Özellikle de arabalarımı kendim kullanırım. Sadece park sorunu olan yerde şoförümü alırım. O da sadece park içindir ve şoför genellikle arka koltukta oturur. Benim arabalarım artık araba sınıfına bile girmiyor
smilev.gif
bence onlar 'harika makineler' klasmanına giriyor. Açıkçası o arabalarla kendimi ödüllendiriyorum. Zaten daha 22 yaşındayım!

aga13_d.jpg

Bu kadar yoğun bir çalışma temposuna rağmen hayattan
smilev.gif
hayatın tadını çıkarmaktan çok zevk alan bir insansınız aslında...

Ben gezmeyi
smilev.gif
yemeyi
smilev.gif
içmeyi çok seviyorum. Hayattan zevk almaya bakıyorum. Çok olmasa da kendime vakit ayırıp
smilev.gif
zevk aldığım şeyleri yapmaya çalışıyorum.

aga14_d.jpg

Uzun zamandır Petek Hanım ile birliktesiniz. Size 'çapkın' denilse de
smilev.gif
hayli uzun süren bir ilişkiniz oldu
smilev.gif
değil mi?

Ben özel hayatımda her zaman istikrardan yanayım. Günlük ilişkilerden hoşlanmam ve uzun ilişkileri severim. Zaten uzun bir süredir de Petek Hanım ile beraberim. Aslında basının yazdığı gibi
smilev.gif
çok sevgili değiştiren bir erkek değilim. Sonuçta bekar
smilev.gif
yakışıklı
smilev.gif
genç
smilev.gif
espritüel ve güçlü bir erkeğim. Kadınların aradığı bütün özelliklere sahibim.

aga15_d.jpg

Daha önce "Karadenizlilerde çapkınlık geni vardır" demiştiniz. Şimdi bu söyleminizden sonra sizde bu genin olmadığını mı anlayacağız? Siz çapkın değil misiniz?
Tabi ki kız arkadaşlarımın olması gayet normal fakat günübirlik ilişkiler yaşayan bir insan değilim. Hayatımda her zaman çeşitli kadınlar olmuştur. Bence bir erkeğin hayatında iki tane önemli şey vardır; işi ve eşi. Ben
smilev.gif
bu ikisinin arasında işimi her zaman ön plana çıkarmışımdır. Ben cumartesi-pazar günleri bile sevgilimle şantiye geziyorum. Tabi ki kendisine daha çok zaman ayırmamı istiyor ama beni bu şekilde kabul ediyor.

Sabah

Back
Yukarı