1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Ani Bebek Ölümlerinin Sırrı Çözülüyor

Konusu 'Annelik ve Bebek' forumundadır ve hürrem sultan tarafından 12 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. hürrem sultan

  hürrem sultan Demirbaşlardan

  Katılım:
  25 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.704
  Beğenilen Mesajları:
  754
  Ani bebek ölümlerinin sırrı çözülüyor
  ------------------------------------------------------------------------
  ABD'li bilim adamları 'ani bebek ölümü sendromu' olarak bilinen hastalığın, beyindeki genetik bozukluklara bağlı olduğuna dair bulgular elde etti. Uzmanlar, yeni bulguların açıklanamayan bebek ölümlerine ışık tutacağı görüşünde.

  'Hiçbir sağlık sorunu olmayan bir bebeğin, nedeni açıklanamayan ölümü' olarak tanımlanan 'ani bebek ölümü sendromu' bugüne kadar tıp dünyasında bir gizem olarak nitelendiriliyordu.

  Sendromdan dolayı hayatını kaybeden bebeklerde otopsi de dahil olmak üzere yapılan incelemelerde ölüm nedeni saptanamıyordu.

  Ancak ABD'li bilim adamlarının yaptığı son araştırmalar, ani bebek ölümü sendromundaki sır perdesini kısmen araladı. Bilim adamları sendroma beyindeki bir takım genetik bozuklukların yol açtığına dair güçlü bulgular elde etti.

  Sendromdan dolayı hayatını kaybeden bebeklerde yapılan araştırmalar, beynin, nefes alıp verme, kalp atışı, kan basıncı gibi vücut fonksiyonlarını kontrol eden bölümünde genetik bozuklukların olduğunu gösteriyor.

  Uzmanlara göre, bu da, sinir hücrelerinin uyarılmasını sağlayan seratonin adlı hormonun beyin tarafından işlenememesine yol açıyor. Böylece beyin yüksek karbondioksit ve düşük oksijen oranını algılayamaz hale geliyor.

  Dolayısıyla bebeğin uykudayken, özellikle yüzü koyun yatırıldığında, soluk alıp vermesindeki düzensizlikten dolayı boğulma riski ortaya çıkıyor.

  Ani bebek ölümü vakalarının yüzde 95'i ilk 6 ayda görülüyor. Sendrom dünyadaki ölüm nedenleri arasında kazalardan sonra 2'nci sırayı alıyor.

  ABD'de her yıl yaklaşık 6 bin bebek bu sendrom nedeniyle hayatını kaybediyor. Ancak Türkiye'de bu konuda yeterli çalışma yapılmadığı için görülme sıklığı bilinmiyor.
   

Sayfayı Paylaş