1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Anne karnında bebeğin öldüğü nasıl anlaşılır

Konusu 'Çocuk Sağlığı' forumundadır ve Aşk'a İnanmışt'ı tarafından 29 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Aşk'a İnanmışt'ı

  Aşk'a İnanmışt'ı Genel Yönetici Staff Member

  Katılım:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  23.250
  Beğenilen Mesajları:
  2.145
  Bulunduğu Yer:
  ŞANLIURFA
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  Skype:
  fehmi56397
  Anne karnında bebeğin öldüğü nasıl anlaşılır

  Bebeğin anne karnında ölmesi 5,5 hafta gibi erken bir dönemde olabileceği gibi, 9 ay 10 günün sonunda da gerçekleşebilir


  Bebeğin anne karnında ölmesi 5,5 hafta gibi erken bir dönemde olabileceği gibi, 9 ay 10 günün sonunda da gerçekleşebilir. Bu nedenle anne adayının bebeğin ölüp ölmediğini anlaması, bebeğin hareketlenip hareketlenmemesiyle ilgili bir durumdur.
  İlk hamileliklerde anne adayının bebeğin hareketlerini hissetmesi, ancak hamileliğin ilk yarısının sonlarına doğru gerçekleşir. Yani 19.ila 20. hafta sonrasında mümkün hale gelir. İkinci ve daha sonraki gebeliğini yaşayanlar ise, bebeğin hareketlerini 4. aydan itibaren hissetmeye başlayabilirler. Eğer anne adayı bebeğin oynamasının durduğunu fark ederse, o zaman durumdan şüphelenmelidir. Yalnız anne adayları dikkatli oldukları kadar soğukkanlı da olmalıdırlar. Bebeğin özellikle ilk hareketlenmeye başladığı günlerde, özellikle de anne adayı ilk hamileliğini yaşıyorsa, bu endişeyle çok sık olarak karşılaşılır. Oysa bebek hareket etmektedir. Ancak anne adayı bebeğinin hareketlerini yeni hissetmeye başladığı zaman, bu hareketlerin ancak yüzde yirmisini, otuzunu fark edebilir. 24.-25. haftadan sonra bebeğin düzenli aralıklarla hareket etmediğini düşündüğü zaman yapacağı ilk şey, çikolatalı bir şeyler yedikten sonra bir saat kadar rahat bir şekilde oturup dinlenmektir. Bu durumda bebek, kanına geçen glikoza serileşen ve güçlenen hareketleriyle tepki verecektir. Zaten anne karnında bebek ölümü olasılığı öyle çok büyük bir olasılık değildir. Ancak her koşulda, özellikle 19. haftanın öncesi günlerde kanama veya ağrı şikayeti varsa, mutlaka doktoruna bildirmelidir. Çünkü bazen bu gibi durumlar, bebeğin rahim içinde ölmüş olduğunun ve hamileliğin düşükle sonuçlanacağının belirtisi olabilmektedir.
   

Sayfayı Paylaş