Antepli olduğuna şükretmek için 99 neden :D

atmaca

Genel Yönetici
Staff member
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Aşağıdaki yazılar Antep şivesiyle yazıldığı için büyük bi çoğunluğunu anlayamayacaksınız onun için yanlarında tercümelerini(!) de verdim :D Başlıkta 99 yazdığına da bakmayın :p

- dışarılı insanların hayatında yemek yememiş olduğunu bilmek.
- her gün bir stand-up show izleyebilmek (bkz: nene=anneanne)
- pazar günleri normal solunum yaparak doyabilmek, havayı koklayabilmek.

-yuvalama denilen şeyi tanımış olmak
-yeri geldiğinde antep fıstığı olarak nitelendirilebilmek
-hangi şehre giderseniz gidin büyük ihtimal bir antep sofrası bulabilmek
-kelime dağarcığınızın türkiye'nin herhangi başka bir ilinden gelenlere göre çok daha geniş olması

-ulu önder atatürk'ün gaziantep nüfusuna kayıtlı olması ve benim hemşerim olması.
-gaziliği gururla taşıyan ve kurtuluş savaşında yaşanılan direnişte halkının ölene kadar savunma fikri yeni nesillerin damarına işlemiş olacakki girişimci ve şehrini seven insanların bu şehri bir sanayi şehrine dönüştürmesi.
-birilerinin yaşadığı yerin imkansızlıklarından göç ederken benim şehrimin göç alması ve umut kapısı olması

-dışarılı ve özellikle de batılı ve gelişmemiş şehirlerde yaşayanların bizim antepimizi hala ker***ten evlerin olduğu yerler zannettiklerine kızmak ve bu kızmanın sonucunda adamı istatistiklerle antepin gelişmiş bir yer olduğuna ikna ettikten soora adamların sana karşı mahçup olduğunu görmek
-yemekler tatlılar
-insanlar
-sözlükte harıl harıl entry yazan genelde yeni kuşak olan ama eskiyi unutmamak ve unutturmamak gayesinde ve çabasında olan minnet ve şükranla hatırlayacağım çömezler halfeler (kalfalar) gayretliler ustalar ustabaşılar...
-birilerinin düğününde veya cenazesinde o yerin gerekliliklerini yerine getirmek için sosyal statüleri eğitimleri ne olursa olsun çabalayan gayret gösteren insanları azda olsa görmek.
-evine misafir gelen insanların elinde avcunda ne varsa misafirin önüne sermesi ve mahcubiyetten ezilmesi büzülmesi.
-ramazan ayında kalemizde ramazan topunun atılması ve kaleye baktığımızda dalgalanan bayrağı gördükçe gururlanmak ve mutlu olmak.

* herşey bi tarafa üzüntü,keder antep'e vardığımda ana'mın:
+oğlum böön (bugün) ne yapıym (yapayım) saa (sana) akşama,olsa da yisek (yesek) yoorum (bunun tercümesi yok :D) dediiin(yani antep'de değilken hayalini kurduğun anlamında :) ) birşey var mı?
diye sorması.
böyük gonuşmıym (büyük konuşmayayım) amma bu sorunun gelmesine bir antep evladından daha çok sevinecek bir şehir çocuğu var mıdır!

*açlık anına denk gelen bir vahıtta
(vakitte) sizden bir yemek tarifi dinleyenleri mest etmek,öyle bir tasvirler öyle bir betimlemeler kullanmak ki edebiyatta yeni bir saha açarcasına ...

*itiraf ediyorum ki son sözü söylemenin mideye ait konularda,hatta noktayı koymanın,sizin üzerinize bir harf bile edilemeyeceğinin farkında olmanın verdiği özgüven ne parayla alınır ne de mevki makamla ... !!!

kısacası hayal kurmanın bile antepcesinin ayrı bir tat vermesi,hayal kurmada 4. boyutu yani kokuyu yakalayabilmek ...

üniversite öğrenciliği sırasında dolap bomboş olsa bile evde mutlaka dışarılı misafirleri şaşırtacak bir yiyecek bulunması

örneğin;

-garpız çekirdee
(karpuz çekirdeği)

tek başına antepli olmak şükretmeyi gerektirir gerisi teferruat bence

anadilimizin anteplice olması en başta gelir.yabancı dil diye tabir edilen gavır
(gavur) dili bilmesen bile benim iki dilim var diyebilirsin.
(yer fıstığına benzeyen birşey. Yer fıstığı da olabilir emin değilim :D)
istanbulda büfeden 100 gr abudiçi istediinde herifin sana mal mal bakması... !!

gaziantep, güneydoğu'nun en büyük türkiye'nin ise 6. büyük kentidir.

gaziantep kurtuluş savaşı sırasında devletten yardım alamamış 11 ay kendi başına savaşmıştır. savunma süresince fransızlar şehre 70.000 mermi atmış, 6.000 antepli şehit olmuştur. bu olağanüstü savunma sonunda tbmm antep´e "gazi" unvanını vermiştir.

gaziantep sanayisiyle ülkede doğu illeri arasında ağabey rolünü edinmiş, ülkede istihdam, gayrisafi milli hasıla, katma değer vb. birçok konuda lokomotif görevi üstlenmiştir. coğrafi konumu itibariyle doğuda olmasına rağmen, diğer doğu ve güneydoğu illerinin aksine gelişmişliğiyle ülke sıralamasında en başlardadır.

gaziantepli, gaziantep'e yatırım yapmayı, istanbul'a gidip yatırım yapmaya tercih eder. kendi toprağımda olsun der. işte bu bilinçler sayesinde gaziantep her zaman hak ettiği önemi elde edecek ve her zaman saygı görmeye devam edecektir.

ekonomisiyle, sanayisiyle, yemekleriyle, kültürü, örf ve adetleriyle, gaziantepsporuyla gaziantep, türkiye'de her zaman öncü rolünü üstlenecektir.

bir anteplinin üzerine düşen de; antepli olduğu için sahip olduğu bu güzelliklerin farkında olarak ve bu güzellikleri herkesle paylaşarak memleketini yüceltmektir.

antep’e layık olmamız gerek diye düşünüyorum.
ği)
(
milletin humus diye bildive garip ciks mekanlarda bi dunya para odedigi seyi her kose basinda rahatca bulabilmek ve hergun su kadar tuketebilmek...

istanbulda doğmuş büyümüş biri olarak her ortamda ısrarla ve gururla antepliyim deyipte.her fırsatta memleketime olan sevgimi anlatınca antepli olmayanların yüzünde beliren "şu antep nasıl bir yer acaba"ifadesini görebilmek.
:dirol:

-gerçek yemek yiyen nadir insan topluluğuna dahil olmak
-yemek yaparken ;
herkangi birisi: ya onun tuzu az oldu, sanırım birz daha pişmeli, ya salçası çok mu oldu acaba, bisaniye bide ben bakayım vb. cümleler kurması sonucunda.
antepli:ben antepliyim!
deyince garşıdakinin suratında "pardon abi" ifadesini görmek

baklava
kebap
küfde (köfte)

antep pendiri (peyniri) dınnaklı pide (tırnaklı pide, bildiğimiz pide, francala değil :) )(carsı ekmee die de gecio genelde babannem g(k)ullanır :) )
antep fıstığıı ve hepsinden datlı ve güzel olan heran gülmemize neden olabilecek mukemmel muahabbetlerin dönebileceği eşsiz güzellikte ve sıcak kanlı has antep insanı , gavaklığı (kavaklık) unutmakta ayıp olur tabii :)

-inovasyon vadisi projesinin gelıstırıcısı ve ev sahipliğini ustlendiğinde ayakalrım yerden kesildi
-bilmem kacıncı sanayi bolgesinin kuruldugunu ogrendiğimde eski ben değildim
bunların yanında yaptıgım yemeklerin istesemde kotu olmamasının genlerimden geldiği kuramına kendimi iyice inandırarak cocuklarıma gececeğini söylediğimde bitmişti iş.. artık antep damarlarımda,heryerdeydi.son nefesi de o topraklarda almak dileği ile....

hangi biirini sayim bilmemki?
katmer-
beyran
kuşbaşi
ciğer kebabi
balcan kebabi
alinazik
yenidünya kebabi
sarimsak kababi
malhitali küfte (malkıtalı köfte)
maltihali aş (malkıtalı aş)
simitaşi
killi gahirdak (kakırdak)
baklava
fistik
muska
say say bitmez daha sayimmi?

ha birde yorum
zannetmemki dünyada bir eşi yoktur
küçük bir ahar (akarsu) bulup onun kenarinda çilingir sufrasi kurup içen
başka memleketli varmi acep?
(böreği)
piriç böree
samsak (sarmısak) kebabı
soğan kebabı
boranı
kıkırdak
kelle
beyran
g(k)atmer
tarihi camilerde namaz kılabilmek
anteplice türkü söyleyebilmek
cor edebilmek (iki lafın belini kırmak gibi bişey)
güllüoğlu mu çağdaş mı diye tartışabilmek (ki hiç bi memlekette bu kadar lüks bulamazsınız ikiside birbirinden gözel (güzel) yaw)
halil de küşneme yiyebilmek (hem de karsı masada takım kıyafetli adamlar otururken)
kendimize ait bir dilimizin olması
her yerde bi antepli bulabilmek
hamama gidebilmek ( hamama gittiği için utanmamak)
gala altında (kalealtı semti benim oturduğum semt :D) nargile içebilmek
mavişlerin pidesinden yemiş olmak
davar pazarında kurbanlık alabilmek

sinemada kola-gavırga (patlamış mısır) yerine kola-nohut dürümü yiyebilmek.

Daha çok var ama bu kadar yeter :D Devamını okumak isterseniz buraya tıklayın

Cevap: Antepli olduğuna şükretmek için 99 neden :D

garpız çekirdeee :D:D
hahhhah :D

antepli olduguna sükürmü etmek:D bişe derdim apocana ayıp olur:D saol agey

Antepli gibisi varmı be :D

hehe yok tabi:D:D:D

geç dalganı

yoklo ne dalgası agey ayıpsın

Ce: Antepli olduğuna şükretmek için 99 neden :D

sinemada kola-gavırga (patlamış mısır) yerine kola-nohut dürümü yiyebilmek:D:D:D

vayy beee:) çok hoştu ellerine sağğlık

Ce: Antepli olduğuna şükretmek için 99 neden :D

eyvallah apo...

Back
Yukarı