Atatürk'ün Açılıma Cevabı...

_Ezel_

Özel Üye
Özel Üye
Tuttuğu Takım
BEŞİKTAŞ
Atatürk'ün azınlıklar meselesine
yaklaşımı bugün de çalışmamız gereken bir ders niteliği taşıyor.. İ......şte
o yazı...
Başbakan İnönü saat 18.00 sularında Florya
Köşkü'nde Atatürk'ü ziyaret etmiş:
- Hayırdır İsmet... Habersiz
geldin.
- Paşam azınlıklar meselesi... Konuyu Meclis'e
getireceğiz... Ne diyorsunuz?
- İsmet bugün geç oldu... Yarın sabah
erkenden gel konuşalım.
İnönü çıkınca Atatürk "bütün görevlileri"
toplamış:
- Sadece laleler kalsın... Bahçedeki diğer bütün çiçekleri
sökün atın... Derhal.
İsmet Paşa sabah gelmiş bahçenin "halini"
görmüş ve "görevlilere" sormuş:
- Ne oldu böyle?
- Gazi Paşa
Hazretleri emrettiler söktük.
Başbakan İnönü Cumhurbaşkanı
Atatürk'ün odasına girmiş:
- Paşam bahçenin durumu nedir?
-
Azınlıkları söküp attım İsmet.
İnönü "anladım" dercesine başını öne
eğmiş:
Atatürk:
- İsmet ben "Ne Mutlu Türküm Diyene"
sözünü
boş yere söylemedim... Kendini Türk hisseden herkes bu vatanın öz
evladı... Ben hayatta olduğum sürece bu böyle bilinsin... Ve sakın
azınlıklar ile ilgili bir kanun çıkarılmasın.
Büyük Atatürk'ün
"verdiği dersi" bugün hâlâ anlayamayanların olması ne kadar
acı.

Ce: Atatürk'ün Açılıma Cevabı...

yaşasa biliyorum napardı

Aynı fikirdeymişiz Atatürk'le,bende bu konunun sadece böyle çözüleceğinden yanayım...Ama yapacak yürekli insanlar yok malesef...

yakında istiklal marşı filanda okullarda kalkacakmış iyice saçmalamaya başladılar

Ab uyum süreci yüzünden,ata'nın resimlerinide kaldıracklar ya ,bu avrupalılar zamanında yurdu işgal ettiklerinde yapamadıklarını şimdi tek tek yaptırıyorlar iyimi,yazıklar olsun

ne yapak abla siyasettekiler yaptı yapacaklarını

hee ...Geçmiş olsun:)

allah tahsilatlarını affetsin:D

nasıl olacaksa ama yinede amin diyelim:D

:)

Yahu şimdi ben hiç girmeyeyim bu konuya dedim de, dayanamadım Fehmi Abi... Atatürk'ün bu konuda söylediği öyle sözler var ki, ortaya çıkarmıyorlar. Kürt de, Çerkez de, Laz da kardeşimizdir. Kürt'üm de diyebilinir Türkçe bilinmiyorsa Kürtçe de konuşulabilir, bunlar çok doğal durumlar ama terörün ardına saklanılıp, terör örgütü de dava avukatı gibi kullanılırsa olacağı budur işte... Rezil şeylerle karşılaştık. Bu iş böyle olmaz. Atatürk'ün bir başka sözünü aktarayım size:

"Bugünkü Türk milleti siyasal ve toplumsal kitlesi içinde kendilerine Kürtlük düşüncesi, Çerkezlik düşüncesi ve hatta Lazlık düşüncesi veya Boşnaklık düşüncesi propaganda edilmek istenmiş vatandaş ve millettaşlarımız vardır. Fakat geçmişin baskı dönemleri ürünü olan bu yanlış işaretlemeler; bir kaç düşman aleti, gerici beyinsizden başka hiçbir millet bireyi üzerinde üzüntüden başka bir etki yapmamıştır.

Türk Milleti, kendinin ve ülkesinin yüksek çıkarları aleyhine çalışmak isteyen bozguncu alçak, vatansız, milliyetsiz, beyinsizlerin saçmalamalarındaki gizli ve kirli amaçları anlamayacak ve onları hoşgörecek bir topluluk değildir. Türk Milletinin toplumsal düzenini bozmaya yönelen didinmeler boğulmaya mahkûmdur."

-Mustafa Kemâl ATATÜRK, 1929

BOĞULMAYA MAHKÛMLAR!

Her sözüne katılıyorum.Ama bu fikirleri uygulayacak yürekli bir iktidar göremiyorum.Herkes Atatürk kadar cesaretli değil.Ki ,şuan teröre destek veren arkamızdan kuyumuzu yazan devletler,zamanında Atatürk'ün önünde el pençe divanlardı.Bu saygı korunamadı malesef ab ye gireceğiz diye birtek uşaklıklarını yapmadığımız kaldı.Yazık gerçekten...

benim düşüncelerim çok farklı o yüzden söylemiyorum yazmıyorum ama atatürk keşke yaşasaydı diyorum tek cümle yetiyor.

Back
Yukarı