1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Çocuklarda Bağırsak Parazitleri belirtileri

Konusu 'Çocuk Sağlığı' forumundadır ve Aşk'a İnanmışt'ı tarafından 26 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Aşk'a İnanmışt'ı

  Aşk'a İnanmışt'ı Genel Yönetici Staff Member

  Katılım:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  23.250
  Beğenilen Mesajları:
  2.145
  Bulunduğu Yer:
  ŞANLIURFA
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  Skype:
  fehmi56397
  Bağırsak solucanları diye de bilinen parazitler çocukların gelişimlerini olumsuz etkileyen ve istenmeyen asalak misafirlerdir. Çoğunlukla her yaş grubunda hatta ve hatta yetişkinlerde de görülebilmektedir. Bu sebeple el temizliği çok önemlidir. Çocuklara bu konuda çok tembih ve aydınlatıcı bilgiler verilmelidir. Ancak hijyen uygulamalarına ne kadar dikkat edilirse edilsin maalesef parazitler hava ve oksijen yoluylada yayılabilmektedir.

  Bu açıdan kamusal alanlarda yani okullarda, kreşlerde daha çok yayılma bulaşma riski vardır. İyi temizlenmeyen düzenli ilaçlanmayan her alanda parazitleri yayılma olasılığı yüksektir. Genellikle daha çok görülen parazitler oksiür (kılkurdu), askaris (yuvarlak solucan), giardia, amip türü çeşitlerdir. Bu duruma maruz kalan çocuk ve yetişkinlerde çeşitli belirliler gösterir.

  Belirtiler iştahsızlık, karın ağrısı, artmış bağırsak gazı, ishal, makatta kaşıntı, uykuda ağızdan salya akması, uykuda huzursuzluk, diş gıcırdatması,vücut ve burunda kaşıntı şeklinde görülür. Bunlardan bir kaçı gözüktüğünde parazit olasılığı yüksektir. Bunun için doktora başvurulmalıdır. Bağırsak parazitlerini kesin teşhisi için gaita kontrolü yaptırılmalıdır. Çoğunlukla ilk yapılan testlerde parazit veya yumurta görülmez.

  Bu test en az iki ya da üç defa yapılmalıdır. Bu parazitlerin cinsinin teşhis edilmesi uygun tedavi şeklinin belirlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu parazitlerin belirlenmesinden sonra cinsine göre doktorun vereceği tedavi şekli gerekiyorsa bütün bir aile ile beraber ve birlikte yapılır.
   
  atmaca bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş