1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Çocuklarda Hipertansiyon

Konusu 'Annelik ve Bebek' forumundadır ve hürrem sultan tarafından 12 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. hürrem sultan

  hürrem sultan Demirbaşlardan

  Katılım:
  25 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.704
  Beğenilen Mesajları:
  754
  beslenme, televizyon ve bilgisayar başında geçirilen uzun saatler çocukları obez yaptığı gibi, bir başka gizli tehlikeye de davetiye çıkarıyor...

  Sağlıksız beslenme, televizyon ve bilgisayar başında geçirilen uzun saatler çocukları obez yaptığı gibi, bir başka gizli tehlikeye de davetiye çıkarıyor...
  Yüksek tansiyon. Kıbrıs’ta düzenlenen 51’inci Milli Pediatri Derneği Kongresi’ne katılan Milli Pediatri Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, özellikle aileleri çocuklardaki tansiyon konusunda uyarıyor:
  Çocukta nasıl tansiyon görülüyor?
  Doğuştan kalp anomalilerine bağlı, büyük damarlarda tıkanma ya da böbreğe giden damarlarda darlık olabilir. Hormonlardaki bozukluk da etkiler.
  Beslenme de etkiler mi?
  Kesinlikle. Ailenin refah düzeyinin artmasıyla obezite riski de yükseliyor. Umarım hükümet yemekhanelerde, lokantalarda tuzlukları yasaklar. Çocuklar sürekli abur cubur yiyor. Hamburger, cips, ketçap, mayonez yiyip televizyon, bilgisayar başında oturuyorlar. Hareket yok.
  Genetik etmenler de var mı?
  Anne-babası hipertansiyonlu çocuklar mutlaka izlenmeli. Ergen çocuklarda da stres, tansiyonu yükseltiyor. 16-17 yaşındaki çocukların yüzde 60’ında özellikle ÖSS sınavı yaklaştıkça tansiyon yüksekliği görülüyor. Boşanmış ailelerin çocuklarında da tansiyon yüksekliği yaşanabilir.
  Hipertansiyonun ortadan kaldırılması için neler öneriyorsunuz?
  Sebze, meyve ağırlıklı sağlıklı beslenmeyle tansiyon problemi aşılabilir. Bunlar yetmezse ilaç tedavisi veriyoruz. Düşünün büyüklerin kullandığı gibi tansiyon ilacı içiyor bu çocuklar, yazık.
  Pnömokok: 1 milyon bebeğin katili
  PNÖMOKOK yüzünden her yıl 1 milyona yakın 5 yaşından küçük bebek ve çocuk hayatını kaybediyor. Hastalık ve korunma yollarıyla ilgili ailelerin bilinçlendirilmesi amacıyla Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları, Enfeksiyon Hastalıkları, Türkiye Milli Pediatri dernekleriyle, Türk Pediatri Kurumu, Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı bir kampanya başlattı: Sen Kork Pnömokok! Aşının çok önemli olduğunu söyleyen Türk Pediatri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, “Anne sütüyle beslemeyi bırakmayın. Ellerini düzenli olarak su ve sabun ile yıkmayı öğretin. Sigaralı, dumanlı ortamlardan uzak tutun” dedi.

  alıntı
   

Sayfayı Paylaş