En iyi devlet üniversitesi

Aşk'a İnanmışt'ı

Genel Yönetici
Staff member
Katılım
28 Mart 2008
Mesajlar
23.247
Tepki puanı
2.148
Puanları
163
Yaş
41
Bulunduğu Yer
ŞANLIURFA
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
1. Orta Doğu Teknik Üniversitesi ( ODTÜ )
1956 yılında Adnan MENDERES’ in özel ilgisiyle Ankara’ da kurulan bir devlet üniversitesi olan ODTÜ ( Orta Doğu Teknik Üniversitesi ) nün günümüzde, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olduğu genel olarak kabul görmektedir.
Her yıl ülke çapında yapılan ÖSS’ ye giren en yüksek puanlı 1000 öğrencinin 1/3′ünden fazlası ODTÜ’yü tercih etmektedir. ODTÜ’de öğrenim görme talebi çok yüksek olduğundan, ODTÜ’nün pekçok bölümü, Üniversite Giriş Sınavı’na giren yaklaşık bir buçuk milyon öğrenciden sadece en üstteki yüzde birlik dilime girebilenleri kabul etmektedir. ODTÜ öğrencilerinin % 40′tan fazlası yüksek lisansa devam etmektedir.
ODTÜ hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayın.
2. Boğaziçi Üniversitesi

1971′ de İstanbul’ da kurulan üniversite, Türkiye’ nin eğitim kalitesi en yüksek üniversitelerinden biridir. ÖSS’ nin yapıldığı dönem içerisinde en çok tercih edilen ve en yüksek puanlarla öğrenci alan bir üniversitedir. Boğaziçi Üniversitesi, 2007 yılında, ÖSS’de tüm puan türlerinde en fazla tercih edilen üniversiteler kategorisinde 1. olmuştur.
Daha fazla bilgi için lütfen tıklayın.
3. Hacettepe Üniversitesi

1967 yılında Ankara’ da kurulan bir devlet üniversitesidir. 5 yerleşkesi bulunmaktadır:
Üniversite Fakülte, Enstitü ve Yüksekokulları Sıhhiye,
Beytepe,
Beşevler,
Keçiören,
Polatlı Yerleşkeleri.
Daha fazla bilgi için lütfen tıklayın.
4. İstanbul Teknik Üniversitesi ( İTÜ )
yemekhane.jpg

1773′ te kurulan İTÜ, bir devlet üniversitesidir. Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilir. Uluslararası alanda ise yapılan en iyi üniversiteler sıralamalarının bazılarında ilk 500′e girmeyi başarmıştır. İstanbul’un değişik yerlerinde 1 tanesi ana yerleşke olmak üzere, toplam 5 yerleşkesi vardır.
İTÜ’ nün sloganı: ” Asırlardır çağdaş “tır.
İTÜ hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayın.
5. Ankara Üniversitesi

Temeli ATATÜRK tarafından atılan Ankara Üniversitesi, kesin tarih olarak 1946′ da kurulmustur.
Daha fazla bilgi için tıklayın.
6. İstanbul Üniversitesi

İstanbul’un fethinden bir gün sonra yani 30 Mayıs 1453′ te kurulmuştur. Dünyanın en eski 20, Avrupa’ nın en eski 10 üniversitesi arasındadır. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti üniversiteleri arasından Dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasına giren ilk üniversitedir; bu listede 2006-07 ve 2007-08 yıllarında yer almıştır.
Üniversitenin sloganı ise; “Yeni Çağda” Öncüydük,
“Bilgi Çağı”nda da Öncü Olacağız…
Daha fazla bilgi almak için tıklayın.
7. Ege Üniversitesi

1955 yılında İzmir’ de kurulan üniversite, Türkiye’ nin dördüncü üniversitesidir. Kampus Bornova, İzmir’dedir. Kampus dışında Konak’ ta Atatürk Kültür Merkezi, Menemen’de Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kurudağ’da Rasathanesi, Urla’da ve Tuzla’da su ürünleri tesisleri, Mühendislik Fakültesi, kimya, tekstil, gıda ve biyomühendislik bölümlerine ait pilot tesisleri,Ödemiş, Bayındır, Tire ve Bergama’da meslek yüksekokullarına ait tesisleri bulunmaktadır.
Daha fazla bilgi almak için tıklayın.
8. Gazi Üniversitesi

1982 yılında Ankara’da Devlet Üniversitesi olarak kurulan Gazi Üniversitesi’ nin kuruluş yılı olarak 1926 yılı da kabul edildiğinden, üniversite logosunda her iki tarihe de yer vermiştir.Ülkemizin en büyük üniversitelerinden biridir. Türkiye’de en büyük Eğitim Fakültesi’ne sahiptir. Türk Cumhuriyetleri, akraba ve topluluklarından gelen 1500′den fazla öğrencisi ile Gazi Üniversitesi, yurt dışından en çok öğrenci kabul eden üniversitedir. Mevcut 4 Yerleşkeye sahiptir. Bunlar:

  • Beşevler,
  • Emek,
  • Maltepe Yerleşkeleri
  • Gölbaşı Yerleşkeleri’ dir.
Daha fazla bilgi için tıklayın.
9. Dokuz Eylül Üniversitesi

Dokuz Eylül Üniversitesi 1982′ de İzmir’ de kurulmuştur. 3.056 akademik personeli ile 41.875 öğrenciye eğitim vermektedir.
Daha ayrıntılı bilgi için tıklayın.
10. Marmara Üniversitesi

1883′ te İstanbul’ da kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. 2.800 civarında öğretim elemanı ve 57.000′e yaklaşan öğrenci sayısı vardır.
Daha fazla bilgi için tıklayın.
 
Back
Yukarı