Erol Çerasi Kimdir

Aşk'a İnanmışt'ı

Genel Yönetici
Staff member
Katılım
28 Mart 2008
Mesajlar
23.247
Tepki puanı
2.148
Puanları
163
Yaş
40
Bulunduğu Yer
ŞANLIURFA
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Şeker hastalığı araştırmalarıyla dünyada isim yapan Prof. Dr. Erol Çerasi'nin son çalışması, kan şekeri biraz yükseldiğinde sancı oluşturup alarm verecek bir ilaç...

1935'te İstanbul'da, Sefarad Yahudilerinden tüccar baba ile ev hanımı bir annenin çocuğu olarak doğan Erol Çerasi, Şişli Erkek Lisesi ve İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra hocasının tavsiyesi üzerine İsveç'e gitti.
17 yıl sonra 1977'de İsrail hükümetinden "Gel, burada laboratuvar kur" teklifi alan Çerasi, İbranice bilmemesine rağmen bu teklifi kabul etti.

Ömrü üçte bir kısaltıyor
Şeker hastalığı araştırmalarıyla dünyada isim yapan Çerasi, rahatsızlıklar ortaya çıkana kadar kan şekerinin yükseldiğinin fark edilmediğini, bu arada vücutta damar sertliği, böbrek yetmezliği gibi ağır tahribatlar oluştuğunu ve insan ömrünün 3'te bir oranında kısaldığını vurguluyor.
Kan şekerinin yükselmesinin insülün salgılayan beta hücrelerinin işlevini bozduğunu, hücrede şekeri içeri alan protein kapılarının bozulduğunu ve kan şekerinin gittikçe arttığını vurgulayan Çerasi, hem hücrelerin şekeri içeri almasını sağlayacak hem de kan şekeri biraz yükseldiğinde sancı oluşturup alarm verecek bir ilaç üzerinde çalışıyor.
Türkiye ile bağını hiç koparmayan Çerasi Türkiye'nin hem azınlıklara bakış hem de bilimsel araştırma ortamı açısından değiştiğini vurgularken, İsrail'in Lübnan'a saldırısıyla ilgili olarak, "iki taraflı düşünmek gerektiğini" söylüyor.

İsrail'de yaşıyor
Ancak, hayatını kurtarmaya çalıştıkları insanın bir saniyede yok edilmesine de dikkati çekiyor. İstanbul doğumlu eşiyle İsrail'de yaşayan Çerasi torunlarının bilime değil cambazlığa ilgi duyduğunu belirtiyor.

* Prof. Dr. Erol Çerasi: İsrail Hadassah Üniversitesi Tıp Fakültesi - Pankreas adacık beta hücresinin hormonu insülinin bileşiminin ve salgılanmasının mekanizmaları ve bu mekanizmalardaki bozuklukların tip 2 diyabetin gelişmesine katkıları konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları nedeniyle TÜBİTAK Bilim Ödülü aldı.
 
Back
Yukarı