1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Evde Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır

Konusu 'Bahçe ve Çiçek Bakımı' forumundadır ve Aşk'a İnanmışt'ı tarafından 13 Şubat 2016 başlatılmıştır.

 1. Aşk'a İnanmışt'ı

  Aşk'a İnanmışt'ı Genel Yönetici Staff Member

  Katılım:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  23.234
  Beğenilen Mesajları:
  2.144
  Bulunduğu Yer:
  ŞANLIURFA
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  Skype:
  fehmi56397
  Evde yetiştirebileceğiniz bir bitki türü olan menekşe duruluğun ve saflığın simgesi olarak nitelendirilmektedir. Menekşe bakımısırasında dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Menekşe bakımı hakkında bilmediklerinizi çözüme kavuşturmak isteyenlerdenseniz sayfamızı inceleyebilirsiniz.
  Menekşe Bakımında Saksı Seçimi
  Menekşeler için geniş ağızlı saksılar seçmelisiniz. Saksının genişliği menekşenin gelişimini etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Nem dengesini sağlamak adına seramik saksı modellerini tercih edebilirsiniz.
  Menekşe Bakımında Toprak Türü
  Menekşe bitkisi bahçedeki toprağı kullanarak yetiştirebileceğiniz bir bitki değildir. Menekşe yetiştirmek için kullanacağınız toprak nemli tutulmalı ve aynı zaman da hafif yapıya sahip olmalıdır. Toprağın bol miktarda oksijen sağlaması gerekmektedir. Menekşe toprağını perlit ve ponza aracılığı ile harmanlayarak hazırlayabilirsiniz.
  Menekşe Bakımında Işıklandırma
  Aydınlık ve ferah alanları seven menekşeler fazla güneş olan mekânlardan hoşlanmazlar. Menekşeler için perde arkasından süzülen ışık ideal olacaktır. Menekşe bitkisi pencereden yaklaşık olarak 80 cm içeri doğru yerleştirilmelidir. Bu planlama bitkinin gelişimini ve büyümesini etkilemektedir.
  Menekşe Bitkisi Nasıl Sulanmalı
  Narin bitki türleri içerisine yer alan menekşe bitkisinin kloru uçulmuş sular aracılığı ile sulanması gerekmektedir. Sulama işlemi sırasında menekşe bitkisinin altına saksı altılığı yerleştirilmeli ve fazla gelen su boşaltılmalıdır. Sürekli olarak gübrelenmeye ihtiyaç duyan menekşe tropikal iklim bitkisi olarak tanımlanmaktadır. Sizler de almış olduğunuz öneriler doğrultusunda menekşe bitkisini en doğru şekilde yetiştirebilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş