Hz. Muhammed (S.a.v.) Efendimizin Hayatından Bir Anı Diyelim

Aşk'a İnanmışt'ı

Genel Yönetici
Staff member
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
hz.peygamber gömleği eskidiği için kendine yeni bir gömlek almak amacıyla bir arkadaşından 10 dirhem borç alır. Pazara varır ve 4 dirhem'e bir gömlek alır. O esnada yanına bir fakir gelerek" ben hiç yeni gömlek giymedim" deyince allah'ın rasulu gömleği o fakire hediye eder. Fakir sevinçle oradan ayrılırken allah'ın rasulu 4 dirhem'e yeni bir gömlek alır. Yıne arkasından baska bir yoksul "ne güzel gömlek" der. Hz. Peygamber sesin geldiği yöne dönüp bakar ve kişinin çok fakir ve yoksul halini görünce o gömleği de ona hediye eder.hz. Peygamber'in cebinde 2 dirhem kalmıştır. Gömlek ise 4 dirhem'dir.2 dirhem'e gömlek etmeyecegını bılen hz. Peygamber eve gıtmek ıcın hareket eder.

Pazarda giderken kenarda bir kız çocuğunun ağladığını görür. Allah'ın rasulu çocuğun yanına vararak gözyaşlarını silerek: " niçin ağlıyorsun" diye sorar.

Kız çocuğu hıçkırarak: " ben ilerdeki büyük evde oturan kişinin kölesiyim.bana un almam için 2 dirhem verdi. Ama ben yolda gelirken 2 dirhem'i düşürmüşüm. Aradım bulamadım. Bunu sahibim duyarsa bana kızar işte onun için ağlıyorum" cevabını verir.

Allah'ın rasulu çocuğun saçını okyarak: "hadi gel benımle" diyerek bir tüccardan cebındeki 2 dirhem'e un alır. Daha sonra çocuğun ellerinden turarak çocugun kaldığı eve dogru yürmeye baslarlar.

Allah'ın rasulu eve glir ve kapıyı çalar ama kapı açılmaz. Bır süre sonra tekrar kapıyı çalar ama kapı yine acılmaz. Bir süre bekledıkten sonra yine kapıyı calar ve kapı 3. çalmada acılır.

Kapının gec acılmasına bıraz sınırlenen hz.peygamber:" neden kapıyı gec actınız. Evinize gelen misafiri kapıda bekletır mısınız?" dıye sorar.

Ev sahibi: " ey allah'ın rasulu sızı evıme gelırken görünce çok heyecanlandım çok mutlu oldum. Kapıyı bılerek gec actım.cunku sızın benım evıme gelmenızın kapıma vurmanızın hazzzını doya doya yasamak ıstedım.ıste bu yuzden kapıyı gec actım. Bagıslayın" dedi.

Hz.peygamber'ın yanında kölesi olan küçük kızı görünce: " ey allah'ın rasulu bu çocuk bir yaramazlık, terbıyesızlık mı yaptı?" diye sorar.

Hz.peygamber olanları anlatır. Ev sahıbı gözyaslarına bogulur ve : Ey allah'ın rasulu senın benım evıme gelıp mısafır olabılmen ıcın butun varlıgımı feda etmeye hazırken bu kucuk kız senı benım evıme 2 dırhem'e getırdı. Ben de bu kız çocuğunu ve aılesını azad edıyorum" der.

Allah'ın rasulu 10 dırhem'e; ıkı gömlek ve un almıstır. Bunun yanı sıra ıkı fakırı, bir kız cocugu ıle aılesı ve onların sahıplerını sevındırmıstır.kendısıne yenı bir gömlek alamamıs ve evıne eli boş dönmüştür. Ancak bır çok kişiyi mutlu etmenin hazzını doya doya yasamıstır.

Back
Yukarı