1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

İnternet Yayınlarına RTÜK Denetimi Kapıda!

Konusu 'Bilim ve Teknoloji Haberleri' forumundadır ve Aşk'a İnanmışt'ı tarafından 25 Ağustos 2019 başlatılmıştır.

 1. Aşk'a İnanmışt'ı

  Aşk'a İnanmışt'ı Genel Yönetici Staff Member

  Katılım:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  23.235
  Beğenilen Mesajları:
  2.145
  Bulunduğu Yer:
  ŞANLIURFA
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  Skype:
  fehmi56397
  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun internet yayınlarında denetime gireceğine dair yayılan haberler, bugün yayınlanan yönetmelik taslağıyla resmiyet yoluna girdi.  Başta YouTube ve Netflix olmak üzere internet yayınlarını denetleyecek olan RTÜK, denetlemenin yanı sıra dijital yayıncılardan ciddi meblağlarda lisans ücreti talep edecek.

  Yıl içinde defalarca kez gündeme gelen RTÜK’ün internet yayınlarına denetimi yolda haberleri, bugün yayınlanan yönetmelik taslağıyla, denetimin yolu aşıp, kapıya dayandığını gösteriyor.

  RTÜK’ün kendi internet sitesinde yayınladığı “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik Taslağı”nın içeriğinde yapılacak bazı ufak değişikliklerin ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor.

  Peki, RTÜK’ün internet denetimlerde etkin rol almasıyla birlikte hayatımızda neler değişecek?

  Dijital Yayıncıları Bekleyen Dev Lisan Ücretleri
  RTÜK’ün internet denetiminin odağında ticari faaliyet gösteren yayıncılar olacak. Taslağın yürürlüğe girmesi halinde isteğe bağlı yayın hizmeti tanımı gereğince yayın yapan Netflix, YouTube, BluTV ve Spotify gibi yayıncılar RTÜK’ün geleneksel denetimine tabii tutulacak.

  Taslakta belirtildiği üzere bireysel yayınlar RTÜK’ün kapsamı dışında tutulacak.

  RTÜK ile birlikte dijital yayıncılar için lisanssız yayın dönemi de sona erecek. İnternetten TV veya radyo yayını yapmak isteyen yayıncıların RTÜK’den isteğe bağlı yayın hizmeti için 100 bin TL’lik lisans alması gerekecek. TV yayını için 100 bin TL ve radyo yayını için ise ayrıca 10 bin TL lisans ücretinin ödenmesi gerekecek.

  RTÜK’ün lisansları 10 yıl süresince geçerli olacak ve 10 yıl sonunda yayıncı tarafların her servisleri için RTÜK’den yeni bir lisans satın almaları gerekecek.

  Bu lisanslara sahip olmadan yayın yapan lisanssız yayıncılar, RTÜK tarafınca uyarılacak ve gecikmeli lisans ücretini ödeyerek yayınlarına devam edebilecek.

  RTÜK’ün lisans ücretini ödemeyi reddeden dijital yayıncıların ahvaliyse erişim engellemesi olacak.

  RTÜK Dijital Yayıncıların Gelirden Pay Alacak!
  RTÜK lisansı alacak yayıncılar sadece 100 bin TL ödemekle kalmayacaklar, bir de RTÜK’e gelirlerinden pay verecekler.

  RTÜK’ün lisans şart ve yükümlülükleri gereğince, dijital yayın yapan her lisanslı yayıncı, yıllık net satışlarının binde beşini bir sonraki yıl RTÜK’e ödeyecek.

  Şu an için bireysel yayıncılar ve ufak çaplı yayıncılar RTÜK denetiminden etkilenmeyecek gibi duruyor; fakat yönetmelik taslağında yapılacak olası değişiklikler çarşı pazarı fena halde karıştırabilir.

  Genel çapta büyük yayıncıları etkileyecek bu yenilikten sonra birçok servisin ülkemiz kullanıcıları için ekstradan yapılacak bir zammın kapıda olacağı tahminini yürütebiliriz.

  Aslında pek yorum yapılacak bir şey kalmadı ama adettendir diye sorayım: RTÜK denetimi hakkında sizin kısa ve uzun vadeli düşünceleriniz nelerdir?

  Alıntı
   

Sayfayı Paylaş