Kadınlarda kalp krizi belirtileri

Aşk'a İnanmışt'ı

Genel Yönetici
Staff member
Katılım
28 Mart 2008
Mesajlar
23.235
Tepki puanı
2.145
Puanları
163
Yaş
39
Bulunduğu Yer
ŞANLIURFA
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Sizi kalp krizinden koruyacak bazı önlemleri (Tansiyonunuzu 115/75'ten küçük tuttun, sigara içmeyin, her gün 30 dakika yürüyün gibi...) bildiğinizi biliyoruz. Peki, kalp krizi belirtilerinden bir tanesine bile sahip olup olmadığınızı biliyor musunuz? Kadınlarda kalp krizi belirtileri erkeklerde olduğu gibi 'göğüste şiddetli bir ağrı hissetme' şeklinde açık ve net olmaz.

Birçok kadın kalp krizinden haftalar ya da aylar önce 'tehlike çanlarının çalacağını' haber veren bu belirtileri yaşar:

* Olağandışı yorgunluk: Kalp krizi yaşayan kadınların yüzde 70'inden fazlası krizden önce garip bir yorgunluk içine giriyor! Kolunu kaldıracak halleri olmuyor.

* Uyku bozukluğu: Kalp krizi yaşayan kadınların yarısından fazlası düzenli uyku uyuyamıyor ve uyku bozukluğu çekiyor.

KARIN AĞRISI, BAŞ DÖNMESİ...
* Hazımsızlık ve anksiyete: Özellikle tansiyon hastasıysanız, sağlıklı kolesterolünüz düşük, karın bölgesinde aşırı yağlanma varsa, şeker hastası iseniz, sigara içiyorsanız ve masabaşı iş yapıyorsanız; yemeklere ve aktivitelere verdiğiniz normal reaksiyonları not edin. Böylece hiçbir farklılığı kaçırmazsınız.
* Diğer belirtiler ise karında ağrı, soğuk terleme, baş dönmesi ve bulantı ile kusmadır. Bu belirtileri gözden kaçırmayın.*Özellikle olması muhtemel kalp krizinden bir ay önce ortaya çıkan bu belirtileri dikkate alarak doktorunuza görünün ve krizin size zarar vermesi önleyin.

Eğer göğsünüzde şiddetli bir ağrı hissederseniz veya aşağıda yazılan olaylardan herhangi birisi başınıza gelirse; hemen doktorunuzu arayın ve bir ambulans çağırın:

* Nefes darlığı ve aşırı halsizlik: Kalp krizi geçiren kadınlarda en belirgin işaretler kolunu kaldıramayacak kadar halsiz olmaktır.

* Olağandışı şiddetli ağrı ve basınç: Kalp krizinden kurtulan kadınların sadece yüzde 30'u göğüslerinde ağrı ve rahatsızlık hissetmiştir. Basınç, nefes darlığı, sırtın üst bölgesinde, boyunda, omuzlarda ve hatta kollarda şiddetli ağrı ve yanma hisseden kadınlar; kalp krizini keskin ve karıncalanma hissi olarak tanımlarlar.
 
Yukarı