1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Müge Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

Konusu 'Bahçe ve Çiçek Bakımı' forumundadır ve Aşk'a İnanmışt'ı tarafından 13 Şubat 2016 başlatılmıştır.

 1. Aşk'a İnanmışt'ı

  Aşk'a İnanmışt'ı Genel Yönetici Staff Member

  Katılım:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  23.234
  Beğenilen Mesajları:
  2.144
  Bulunduğu Yer:
  ŞANLIURFA
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  Skype:
  fehmi56397
  Özellikle altmışlı yetmiş yıllarda gelinlerin ellerine aldıkları gelin çiçeklerinde kullanılan müge çiçeği, hoş kokusu ve değişik renkleri ile de dikkat çekiyor. Geçmişin tozlu tarihinde oldukça büyük öneme sahip olup, devlet simgelerine de eklenmiş olan müge çiçeği günümüzde de oldukça beğeniliyor.
  Bakımı
  Sıcak ayların başladığı zamanlarda saksı değişimine geçilebilen bu bitki, direk güneş ışında olmaktan da pek hoşlanmaz. Bu sebep ile dolaylı güneş alanlarında daha iyi yetiştirilip çok soğuk ve çok sıcaklardan korunmalıdır.
  Müge çiçeği bir yaz çiçeği olup, yaz döneminde çiçeklenip kışa doğru çiçeklerini dökerek, dinleneme sürecine girer.
  Müge çiçeğinin daha dayanıklı olması ve çiçeklerinin daha çok kokması için gerekli olan vitamin ve minerallerin toprağına katılması yeterlidir.
  Sulanması
  Yaz aylarında özellikle çiçeklenme döneminde daha fazla suya ihtiyaç duyan müge çiçeği her gün aynı saate ve aynı ölçüde su alımından hoşlanır. Müge çiçeğini kış aylarında 12 derecenin altına düşen yerlerde yetiştirmeniz zor olabilir. Bu sebeple ılıman iklime sahip olan kuşağın bitkisi olarak kabul ediliyor.
  Kış aylarında sulamaya gene devam edilip, yaz aylarında olduğu gibi bu ayda da toprağının tamamen ıslanmasına dikkat etmenizi öneririz.
  Çoğaltma İşlemi
  Çoğaltma işlemi için yöntem kökten ayırmadır. Köklerden yeniden filiz veren çiçeğin bu filizler ile ilişkisi kesilip başka bir yere ya da saksıya dikilir. Sulama ve bakımı aynı şekilde yapılır.
   

Sayfayı Paylaş