1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Papatya Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve Painfully tarafından 16 Aralık 2016 başlatılmıştır.

 1. Painfully

  Painfully Genel Yönetici Özel Üye

  Katılım:
  25 Şubat 2014
  Mesajlar:
  208
  Beğenilen Mesajları:
  25
  Cinsiyet:
  Bayan
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  Papatya Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

  [​IMG]

  Papatya Çayının Sağlığa Faydaları

  Papatya Çayı Soğuk Algınlığına Çok İyi Gelir.
  Papatya Çayı, papatya bitkisinin toplanarak kurutulmuş bitkilerinin kaynatılarak demlenmesi ile hazırlanmaktadır. Vücuda rahatlık vermesi ile kişinin soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar ile mücadele etmesi için bağışıklık sistemini destekler. Ayrıca kişilerin papatya çayını düzenli olarak tüketmeleri bu hastalıklara yakalanma riskini de azaltmaktadır. Yine düzenli olarak tüketilen papatya çayı bağışıklık sisteminin etkin bir şekilde virüslerle mücadele etmesini sağlamaktadır.

  Papatya Çayı Cilt Sağlığını Korur: Çok etkili bir antioksidan olan papatya çayı cildi temizler ve nemlendirir. Papatya cilt bakımında kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Bu özelliğinde dolayı günlük bir fincan papatya çayı cilt sağlığını korumak için önemlidir. Bunun yanında cidin beyazlamasını sağlar ve cilde ayrıc asağlıklı bir görünüm katar. Göz altında meydan agelen şişme ve kararmaları giderebilir. Sivilce ve aknelerle mücadelede inanılmaz fayda sağlayabilir. Güneş yanıklarından zarar gören derinin iyileşmesini sağlar. Cildi ölü hücrelerden temizler, her cilt türü için faydalıdır.

  Yaraların Hızla İyileşmesini Sağlar: Papatya çayının diğer bir özelliği de yaraların hızla iyileşmesini sağlamasıdır. Antioksdian özelliği sayesinde yaraları dezenfekte eder, iltihapları giderir ve mikropları kırma özelliği vardır.

  Papatya Çayı Saç Sağlığını Korur: Papatya çayı aynı zamanda saç sağlığı için önemlidir. Papatya çayıs açlara sağlıklı bir parlaklık kazandırır, kına ile kullanılıdğında koyu saç rengini sağlar ve saç diplerini güçlendirir, dökülen saçların dökülmesini durdurabilir. Papatya çayı bütün bunların yanında kepek sorununa çare olabilir. Aynı zamanda kafa derisi için faydalıdır. Kafa derisinin sağlığını korur, kaşıntıları giderebilir.


  Papatya Çayı Kas Gevşeticidir: papatya çayı kas gevşetici özelliğe sahiptir. Rahim kaslarının rahatlamasını sağlari krampları giderir. Kas spazamlarını gideren glisin maddesinin değerini arttırır. Yalnız bu noktada papatya çayının dozuna dikkat etmek gerekir, fazla tüketimi mide ağrılarına ve ishale neden olabilir. Fizik gücü gerektiren işlerde yorulan kasların rahatlamasını ve gevşemesini sağlayarak kaybedilen enerjinin yerine gelmesini sağlar.

  Papatya Çayı Ülser Ağrılarını Giderir: papatya çayı özellikle ülser ağrılarını giderebilir. Eğer daha önceden mide taşı düşürdüyseniz doktor kontrolünde tüketerek yeniden oluşmasına papatya çayı ile engel olabilirsiniz.

  Papatya Çayı Doğal Antibiyotikdir: Papatya çayı çok etkili bir anti bakteriyeldir, bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlıklarını ve öksürükleri giderici özelliği vardır, papatya çayının yardımıyla bu tür hastalıklardan hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

  Papatya Çayı Kan Şekeri Seviyesini Korur: Papatya çayı kan şekerinin sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle diyabet hastalarına da yardımcı olabilir. Doktor kontrolünde tüketilmesinde fayda vardır.

  Papatya Çayı Migrene İyi Gelir: Düzenli olarak papatya çayı tüketimi migren hastalığından kurtulmaya yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar başlangıç aşamasında olan migreni iyileştirdiğini ortaya koymuştur.

  Papatya Çayı Stresle Mücadeleye Yardımcı Olur: Papatya çayının sinir sitemi züerind eolumlu etkisi vardır. Stresle mücadeleye yardımcı olur. Stresten kaynaklanan kötü düşüncelerden alı koyar, zihinsel yorgunluğu giderir.

  Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır: Papatya çayının hazırlanması çok kolaydır. Birkaç adımda hhazırlamak mümkün.
  Önce elma dilimlerini tahta kaşıkla ezzin ve daha sonra yıkanmış papatyaları elmalarla karıştırırn. Bu karışımı kaynatılmış suda demleyin ve süzün. Ilık bir halde tüketmeye özen gösterin, tadını daha tatlı yapmak için birkaç damla limon ekleyebilirsiniz.

  Papatya Yağının Faydaları :

  Papatya yağının en az papatya çayı kadar sağlığa faydası vardır. Fakat daha yoğun bileşen ve maddeler içerdiğinden dolayı daha etkili sonuçlar verir, bunun yanında dozunu ayarlamak çok önemlidir. Aşırır kullanımı bazı sağlık sorunların nedne olbilir.

  Paptya yağı özellikle alerji ayının başlamasıyla önemi artar. Ayayak altlarına uygulanabilir veya direk koklanarak solunum yolları ile alakalı alerjiler giderilebilir.

  Böcek veya arı sokmalarına iyi gelir. Doğrudan böceğin veya arının soktuğu bölgeye uygulayın.

  Morlukları ve çürükleri iyileştirebilir.

  Sakinleştirici zöelliği vardır, direkt koklanabilir veya ayakların hasas kısmına masaj olarak uygulanabilir.

  Bebeklerde ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır ama mutlaka seyreltilmesi gerekir. Aksi durumda cilde zarar verebilir.

  Ağrı ve yaraları geçirebilir. Ağrı olan bölgelere uygulanabilir.

  Depresyona karşı çok etkilidir, direk nefes yoluyla koklanabilir veya yastık kılıfına dürülerbilir. Duş alırken banyoda kullanılabilir.

  Karaciğer sorunlarını giderebilir. Deri üzerinden karaciğere masaj yapılarak uygulanabilir veya ayakların hassas kısmına uygulanır.

  Yine Papatya yağı ayakların hasas bölgelerine ugulanarak mide ağrılarının giderilmesi sağlanabilir.

  Papatya yağı, zihinsel ve günlük enerji sağlaması için ayahların hasas kısımlarına uygulanabilir.

  Uyku sorunu yağıyosanız bir damla Papatya yağını papatya çayıne akleyerek içebilirsiniz.

  Banyo suyunuza veya giydiğiniz elbisaye bir miktar ekleyerek sinirlilik halinizi giderebilirsiniz.

  Kadınların sık yaşadığı ay başı sorunlarını giderebilir.

  Papatya yağı sinir sitemi üzerinde çok etkilidir, sinir sisteminin düzenli çalışması için yardımı olabilir

  Bütün bu faydaları dışında Papatya yağı cilt ve saç salığı için çok faydalıdır. Kuru ciltler için çok iyi bir nemlediricidir. Saç sağlığını korur ve dökülesine engel olabilir.

  Papatya Suyunun Faydaları

  Papatya suyu daha çok papatyaların kaynatılması ile elde edilir. Papatya çayı ile aynı kategoride değerlendirilebilir. Sağlık açısından faydaları papatya çayı ile aynıdır. Papatya çayı ile farklı olan bazı uygulamaları vardır. Papatya çayı bir çeşit içecek olarak tüketilir, fakat papatya suyu içecek dışında cilt ve saç sorunlarını ortadan kaldırmak için cilde veya saçlara uygulanmaktadır.

  Papatya Çayının Zararları: Papatya çayının bir çok açıdan faydalarını detaylı olarak inceledik. Çok geniş yelpazade sağlığa şifa ürettiğini gördük. Ama daha çok aşırı tüketimden kaynaklanan bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bunun dışında bebeklerde ve anne adayı hamile kadınlarda ve emzirme döneminde olan annelerin tüketimine çok dikkat etmeleri gerekmektedir, gerekirse doktorlarına danışmadan tüketmemelidirler.
  Papatya yağı bebek ve çoculara ağızdan kesinlikle verilmemelidir, cilt veya derilerine uygulandığında mutlaka inceltilmelidir.

  Mide rahatsızlığı, tansiyon ve şeker hastalarının papatya çayı tüketimini doktorlarına danışarak yapmalarını öneririz.

  Papatya çayı ve papatya yağının sinir sistemi üzerinde ciddi etkileri vardır, bu yüzden epilepsi hastalarının kullanması önerilmez.

  Tavsiyeler

  Papatya çayının özellikle sinir sitemi üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu görüyoruz. Günümüzün en önemli hastalıklarından biris olan stres ve depesyona karşı çok etkili bir şifa kaynağı olabilir. Düzenli olarak tüketilen papatya çayıs ayesinde hem stresten uzak kalmayı başarmış olursunuz, hem de stres kaynaklı hastalıklara yakalanma riskini azaltmış olursunuz.
   

Sayfayı Paylaş