Sabahattin Ali 'den ....

_Ezel_

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
30 Mayıs 2008
Mesajlar
4.865
Tepki puanı
1.459
Puanları
113
Tuttuğu Takım
BEŞİKTAŞ
Sabahattin Ali'den

Bir zamanlar bir ormanda çoban ve köpekleriyle yaşayan bir sürü vardır. Her şey yolunda görünmesine rağmen koyunların keyfi yerinde değildir. Çoban devamlı oturmakta, köpeklere bağırmakta, arada bir kaval çalıp, canı isteyince bir kuzu kesip yemektedir. Zaman zaman da koyunların birkaçını kasaplara satmaktadır. O, sürüye yaklaştığında koyunlar birbirlerine sokulup korkuyla bekler, karşı koymazlar. Bunu dünyanın düzeni olarak kabul etmişlerdir. Ara sıra koyunlar arasında, sonu kasaba gitmek olsa bile çobanı boynuzlamak suretiyle isyan eden koçlar çıkar.

Koyunlar da çobansız, köpeksiz yaşayabilirlerdi. Ama onların eti, sütü vesairelerinden yararlananlar, koyunları çobansız yaşarlarsa kurtların avı olacaklarına inandırırlar.

Zamanla koyunların akılları başına gelir. Çünkü çoban iyice boş vermiştir. Kurtlara karşı sürüyü koruyacağına onların önüne kuzu atmaya başlar.

Kışın sert geçmesi nedeniyle yiyecek bulunamayan bir yıl bitişik ormandaki canavarlar, hayvanlar birbirlerine girer. Kavgada yaralanıp kaçan, ya da hasta ve zebun oldukları için kavgaya gidemeyen birkaç kurt koyunları yemek isteyince koyunlar direnir. Köpekler de koyunlar elden gidince aç kalacaklarını düşündüklerinden boynuzlarıyla kurtlara saldıran koyunlara, gürültü ederek yardımcı olurlar ve birlikte kurtları püskürtürler. Bu arada ortaya çıkan çobanı da kovalayıp koyunlarla başbaşa kalırlar. Bir müddet sonra köpekler koyunlara hakim olmak isterler. Güçlü olduklarına ve ormanın hakimi olmaları gerektiğine inanan ve aşırı kibirlenen köpekler, koyunları kurtlara karşı kışkırtırlar. Ancak çıkan kavgada koyunlara yaptıkları yardım yeterli gelmez ve koyunların çoğu ölür.

Hasta ve yaşlı olduklarından sefere katılamayan koyunlar arkadaşlarının başına geleni anlar ve kendilerini beklemek için kalan köpekleri boynuzlayarak saf dışı ederler.

Masal burada bitmez ve kıssadan hisse gelir. Yaşlı koyunlar kuzulara şöyle söylerler:

" Bu dünyada çobansız da, köpeksiz de yaşanabilirmiş. Ama bunu sağlamak için her defasında bu kadar kanlı kurbanlar verecek olursak pek çabuk neslimiz kurur. Bari siz gözünüzü açın da, ilerde başınıza yeniden itler musallat olursa, sürüyü canavarlara paralatmadan onları defetmeye bakın! " (Sırça Köşk, s.223)


Sabahattin Ali (25 Şubat 1907 - ö. 2 Nisan 1948)

Saygıyla anıyoruz...
 
allah rahmet etsin. saol ablacım
 
Back
Yukarı