1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Selülitten Kurtulma Yolları

Konusu 'Cilt Bakımı' forumundadır ve Aşk'a İnanmışt'ı tarafından 21 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

 1. Aşk'a İnanmışt'ı

  Aşk'a İnanmışt'ı Genel Yönetici Staff Member

  Katılım:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  23.234
  Beğenilen Mesajları:
  2.144
  Bulunduğu Yer:
  ŞANLIURFA
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  Skype:
  fehmi56397
  SELÜLİT
  Selülit çoğunlukla kadınlarda rastlanan bacak ile kalça bölgelerinde oluşan portakal kabuğu şeklindeki görünümdür. Selülit bazen kollarda, gövdenin yan tarafında ve karın bölgesinde de görülebilir. selülitin üç çeşit derecesi bulunmaktadır.
  Birinci Derece: Cildi iki parmak arasında sıktığınız zaman selülit belirginleşir. Ancak oturur ya da ayakta durur pozisyonda ise fark edilmez.
  İkinci derece: Cilde hafif bir basınç uygulanması durumunda da selülit görülür.
  Üçüncü derece: Ayakta deriyi sıkıştırmaya gerek kalmadan fark edilen boyuttur. Birinci dereceye göre çok daha fazla belirgindir.

  • Selülitin oluşmasına neden olan bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlar hormonal yapı, doğum kontrol hapları, hamilelik, hareketsizlik, tiroid hastalığı, menopoz gibi durumlarda selülit ortaya çıkabilir.

  • Hormonal yapı: Bu durum her kadında az ya da çok selülite yol açmaktadır.

  • Doğum kontrol hapları: Bu hapların uzun süre kullanılması hem selülite hem de varise yatkınlığı artırmaktadır.

  • Hamilelik: Egzersiz ve hareket kasları güçlendirir. Bu durumda yağ yakımı daha fazla olduğu için selülite yatkınlık azalmaktadır.

  • Tiroid Hastalığı: Bu hastalıkta tiroid bezinin az çalışması metabolizmayı yavaşlatacağından yağ birikiminin ve selülitin çoğalmasına neden olacaktır.

  • Menopoz: Menopoz vücudu olumsuz etkilediğinden yani hormonal yapıda değişikliğe neden olduğundan selülitin bu dönemde artmasını sağlayacaktır.
  Selülitten Kurtulma Yolları:
  Selülit oluşumunu engelleye bilmek için yürüyüş, pedal çevirme ve yüzme tercihi edilmelidir. Bu egzersizler hem lenfatik hem de toplardamar dolaşımını hızlandırır. Ayrıca masajında selülite karşı oldukça faydası bulunmaktadır. Masaj dolaşımın hızlanmasını sağladığından selülite karşı faydası bulunmaktadır. Selülite karşı yapılması gereken en doğru davranış unlu ve yağlı gıdalardan uzak durumak, düzenli egzersiz yapmak, kilo almamak, kafein,tuz tüketiminin azaltılması ve en önemlisi bol bol su içilmesi oldukça önemlidir.
   

Sayfayı Paylaş