Windows XP´de Gizli Dosyaları gösterme hatası

Aşk'a İnanmışt'ı

Genel Yönetici
Staff member
Katılım
28 Mart 2008
Mesajlar
23.247
Tepki puanı
2.148
Puanları
163
Yaş
40
Bulunduğu Yer
ŞANLIURFA
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
"Gizli Dosyaları" ortaya çıkarmak istediğinizde aşağıdaki ayarı yapıyorsunuz ama hiçbir şekilde gizli dosyalar ortaya çıkmıyorsa çözmek için gerekli yolları inceleyeceğiz.
ayar1.gif

Normal durumda aşağıdaki ayarları yaptığınızda gizli dosyaları görmeniz gerekir.
  • Gizli dosya ve klasörleri göster isimli düğme işaretli olacak.
  • Korunan işletim sistemi dosyalarını göster seçeneği boş olacak.
gizlidosyahatasi.gif

Bu şekilde ayar yaptıktan sonra tamam düğmesine basıp pencereyi kapatıyorsunuz ama gizli dosyalar görünmüyor. aynı ayarı tekrar açtığınızda ise sanki hiç ayar yapılmamış gibi yukarıdaki seçenekler iptal edilmiş oluyor.

Bunun tek sebebi var !!

%99 ihtimalle Bilgisayarınıza virüs girmiş.

Trojan/malware adı verilen bu virüsler dosyalarınızı silmez ama güvenliğiniz açısından bunu en kısa sürede temizlemeniz gerekir. bu süre içinde banka sitelerinde girmeyin veya kredi kartınızla hiçbir işlem yapmayın. Eğer bilgisayarda bazı şifrelerinizi yazı dosyasında saklıyorsanız onları hemen silin. çünkü bu virüs bilgisayarınızı tarayıp şifrelerinizi ele geçirmeye çalışır.
ÇÖZÜM

1- Bazı sitelerde anlatıldığı gibi boş yere registry ile uğraşmayın. çünkü o virüs temizlenmeden registry ile hiçbir şekilde çözemezsiniz.

2- Virüsü temizlemek için en garantili yol Format atmaktır. ama bilgisayarda değerli dosyalarınız varsa aşağıdaki yolu deneyebilirsiniz.

3- VBS adı ile hazırlanmış şu script ile temizleyebilirsiniz. gördüğüm en sağlam temizleme yolu. indirmek için aşağıdaki linke tıklayın.
Flashdisk virüsü temizleyici Vbscript indir
Zipli olarak indir

Flash Disklerden Korunma Yolları

1- Dikkat: kullandığınız antivirüs programı bu zararlı virüsü silemez. çünkü dosyalar gizli olduğu için onları göremez veya virüsleri sistem dosyası zanneder.


2- Peki bu virüs bilgisayarınıza nasıl geldi ?

Eğer iyi bir antivirüs kullanıyorsanız virüsler internetten gelemez. büyük ihtimalle flashdisk ile siz onu başka yerden getirdiniz. birdaha olmasını engellemek için bilgisayarınıza taktığınız flash disklerin temiz olduğundan emin olmadan kullanmayın.


3- Güvenmediğiniz bir flashdisk kullanmak zorundaysanız şunu yapın:

  • Flash diski takmadan önce yukarıdaki resimde gösterilen şekilde gizli dosyaları gösterin
  • Flash diski takmadan önce Shift tuşuna basılı tutun. ve flash diski takın. böylece içindeki virüsleri otomatik çalıştırmaz.
  • 10 saniye sonra windows flashdiski tanıyacaktır o zaman shift tuşunu bırakın.
  • Sonra masaüstünden Bilgisayarımı açarak flash diske sağ tıklayıp "Araştır" diyip içine bakın. Kesinlikle çift tıklamayın
  • "Autorun" yazan bir dosya varsa bunu silin
  • zaten bu aşamada antivirüs varsa gerekli temizliği yapar. antivirüs yoksa orada gördüğünüz amvo.exe veya onun gibi orada olmaması gereken gizli dosyaları silin.
  • Antivirüs ile tüm flash diski taratın. çünkü bu tip virüsler alt dizinlere de yerleşir. siz alt dizine çift tıkladığınızda bilgisayarınıza bulaşır.


Flash diski takmadan önce Shift tuşuna basın. bilgisayar diski tanıyana kadar shift´i bırakmayın.

Adını ilk defa gördüğünüz dosyalara veya flash diske kesinlikle çift tıklamayın.
Güvenli olmayan flashdisk veya dizinlere Sağ tıklayarak "Araştır" diyin.
 
Back
Yukarı