1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Al Dente Makarna Nasıl Hazırlanır

Konusu 'Yemek ve Mutfak' forumundadır ve Aşk'a İnanmışt'ı tarafından 15 Kasım 2016 başlatılmıştır.

 1. Aşk'a İnanmışt'ı

  Aşk'a İnanmışt'ı Genel Yönetici Staff Member

  Katılım:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  23.221
  Beğenilen Mesajları:
  2.144
  Bulunduğu Yer:
  ŞANLIURFA
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  Skype:
  fehmi56397
  Al dente makarna makarnanın ana vatanı İtalya’dan dolayısıyla İtalyan’lardan çıkmış bir terimdir. İtalyanlar için iyi makarnanın karşılığıdır diyebiliriz. Türkçe karşılığı dişe gelen anlamındadır. Yalnızca makarna için değil sebzeler için de kullanılan bir terimdir. Makarna ve sebzenin çok pişirilmeden, dişe gelecek kıvamda hazırlanmasını ifade eder.

  Öncelikle makarnayı haşlayacağınız tencereyi doğru seçmeniz gerekir. Makarna yayvan tencerelerde haşlanmaz. Yüksek ve derin bir tencere kullanmanız gerekir. Böylece yüksek bir tencere kullanarak su kapasitesini rahatlıkla arttırabilirsiniz.

  Uygun tencereyi seçtikten sonra tencerenin dörtte üçünü su ile doldurmanız gerekir.
  Kaynayan suya tuzunu ekledikten sonra makarnanız su ile buluşmaya hazır hale gelecektir. Su tuz oranındaki kural basittir. On, yüz, bin oranına dikkat ederek doğru karışımı hazırlayabilirsiniz. Peki nedir bu on, yüz, bin oranı? Cevap basit; 10 gram tuz, 100 gram makarna ve 1000 gram yani bir litre su. Bir paket makarnanın genellikle 500 gram olduğunu düşünürsek bir paket makarna haşlamak için ihtiyacınız olan şey 5 litre su ve 50 gram tuzdur.

  Hazırladığınız tuzlu su ile makarnanızı buluşturduktan sonra sıra pişirme aşamasına geliyor. Makarnanın al dente kıvamında pişmesi için gereken süre ortalama 8 dakikadır ancak bu makarnanın cinsine ve kalınlığına göre değişebilir. Bu aşamada paketin üzerindeki notlardan yardım alarak doğru al dente kıvamını yakalayabilirsiniz.

  Makarnanızı süzme aşamasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta makarnayı soğuk suyun altında yıkamamak çünkü bilinenin aksine makarna yıkanmaz. Haşlanan makarnanın suyunun bir kısmını ayırarak hazırlayacağınız makarna sosunu tatlandırmak için kullanabilirsiniz.

  Doğru süzme şekli makarna suyunun yarısının süzülerek üzerine birkaç bardak soğuk su ilave ettikten sonra kapağı kapalı halde bir iki dakika bekletip tekrar tamamını süzmektir. Böylece makarnanızı yıkamadan hafif bir demleme yöntemiyle hazır etmiş olacaksınız.
  Al dente makarnanızı soslayacaksanız makarnayı sosun içinde pişirmeye devam etmemeye özen gösterin. Aksi takdirde kısalttığınız pişirme süresinin bir anlamı kalmaz ve yumuşak bir makarna elde etmiş olursunuz. Eğer sosun içerisinde pişmesi gereken bir makarna ise makarnanın haşlama süresini 2 dakika kısıp bu 2 dakikayı sosun içerisinde pişmesi için kullanabilirsiniz.

  -Alıntı-
   

Sayfayı Paylaş