Biyografi Nedir

berduş

Özel Üye
Özel Üye
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Biyogrofi Nedir ?

Edebiyat, sanat, siyaset, spor gibi alanlarda başarı göstermiş, önderlik etmiş kişilerin yaşamının anlatıldığı kısa veya uzun metinlerdir.
Yaşam öyküsünün özellikleri:

* Yaşamı yazılan kişinin kendisi tarafından değil, onunla ilgili araştırma yapan, bilgi ve belgelere ulaşan veya onun yaşamına yakından tanıklık etmiş kişiler tarafından kaleme alınır.
* Tarafsız olunmalıdır.
* Gerçekçi olunmalıdır.
* Bilgi ve belgelere, kanıt ve tanıklara dayandırılmalıdır.
* Kronolojik (zaman dizinsel) sıra izlenebilir.
* Yaşamöyküsü yazılan kişinin doğumu, aile çevresi, eğitim süreci, kişiliği, arkadaşlık ve akrabalık ilişkileri, sosyal yaşamı, aşkları, evliliği ve çocukları, alanındaki başarısına ulaşma süreci, ulusal ve uluslararası başarıları konu edilmelidir.

* Kişinin önemi, değeri, benzerlerinden farkı belirlenmelidir.
* Söylenti ve dedikodulara, asılsız bilgilere yer verilmemelidir.
* Öznel bir tutum izlenmemelidir. Kişinin yaşamı aşırı yüceltmeden ya da yerin dibine geçirmeden sergilenmelidir
Edebiyat, sanat, siyaset, spor gibi alanlarda başarı göstermiş, önderlik etmiş kişilerin yaşamının anlatıldığı kısa veya uzun metinlerdir.
Yaşam öyküsünün özellikleri:

* Yaşamı yazılan kişinin kendisi tarafından değil, onunla ilgili araştırma yapan, bilgi ve belgelere ulaşan veya onun yaşamına yakından tanıklık etmiş kişiler tarafından kaleme alınır.
* Tarafsız olunmalıdır.
* Gerçekçi olunmalıdır.
* Bilgi ve belgelere, kanıt ve tanıklara dayandırılmalıdır.
* Kronolojik (zaman dizinsel) sıra izlenebilir.
* Yaşamöyküsü yazılan kişinin doğumu, aile çevresi, eğitim süreci, kişiliği, arkadaşlık ve akrabalık ilişkileri, sosyal yaşamı, aşkları, evliliği ve çocukları, alanındaki başarısına ulaşma süreci, ulusal ve uluslararası başarıları konu edilmelidir.

* Kişinin önemi, değeri, benzerlerinden farkı belirlenmelidir.
* Söylenti ve dedikodulara, asılsız bilgilere yer verilmemelidir.
* Öznel bir tutum izlenmemelidir. Kişinin yaşamı aşırı yüceltmeden ya da yerin dibine geçirmeden sergilenmelidir.

Back
Yukarı