1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Chrome neden bu kadar RAM kullanıyor

Konusu 'Google Chrome' forumundadır ve mine tarafından 29 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. mine

  mine Demirbaşlardan

  Katılım:
  5 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.903
  Beğenilen Mesajları:
  106
  Cinsiyet:
  Bayan
  Bulunduğu Yer:
  ankara
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  Chrome neden bu kadar RAM kullanıyor?


  Chrome'un diğer web tarayacılarına göre daha çok RAM kullanmasının nedeni ne?

  Bilgisayarınızda farklı web tarayıcılarını denediyseniz, Chrome'un RAM kullanımının yüksek olduğunu fark etmişsinizdir. Peki Google'ın web tarayıcısı neden bu kadar çok RAM'e ihtiyaç duyuyor? Diğer tarayıcılara göre daha çok kaynak tüketmesinin nedeni ne?

  Chrome gerçekten RAM canavarı mı?

  Kısacası evet. ITPro'nun yakın zamanda yaptığı testler bir Facebook sayfası, YouTube videosu, BBC makalesi, Outlook web uygulaması ve bir web sayfası açıkken Chrome'un 600MB RAM harcadığını, aynı sekmeler açıkken Firefox'un 400MB'ı biraz geçtiğini gösterdi.


  Neden bu kadar çok RAM kullanıyor?

  Chrome'un RAM kullanımını farklı kılan, tarayıcının her sekmeyi, eklentiyi ve uzantıyı ayrı bir işlemde saklaması. İşlem izolasyonu olarak bilinen bu yöntem, bir işlemin diğerine yazmasını engelliyor. Bu nedenle Görev Yöneticisini açtığınızda bir değil, birçok Chrome girdisine rastlıyorsunuz.

  Peki Chrome neden RAM'i bu şekilde kullanıyor? Bunun nedeni muhtemelen kararlılık ve hız. İşlemlerin ayrı olarak çalıştırılması, tüm web tarayıcısının kararlı kalmasını sağlıyor. Örneğin bir sekme çöktüğünde tüm web tarayıcınızı kapatıp açmanız gerekmiyor; çöken sekmeyi yenilemeniz yetiyor. Bu yöntemin güvenlikle ilgili faydaları da var. Örneğin bir JavaScript saldırısı, Chrome'daki diğer sekmelere ulaşamıyor.

  Bununla birlikte tüm sekmeleri tek işlemde çalıştıran web tarayıcıları, belleğin bir kısmını paylaştıklarından daha az RAM harcıyorlar.

  Chrome'da sayfaların yüklenmesini hızlandıran ön-yükleme işlevi de ayrı işlemlerin çalıştırılması ve ek RAM tüketimi anlamına geliyor. Ancak doğru çalıştığında gezinti deneyiminiz hızlanıyor.
   

Sayfayı Paylaş