1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

HTTPS Nedir?

Konusu 'Internet Dünyası' forumundadır ve atmaca tarafından 6 Temmuz 2017 başlatılmıştır.

 1. atmaca

  atmaca Genel Yönetici Staff Member

  Katılım:
  27 Mart 2008
  Mesajlar:
  4.316
  Beğenilen Mesajları:
  893
  Cinsiyet:
  Bay
  Bulunduğu Yer:
  Gazi Antep
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  HTTPS (İngilizce Secure Hypertext Transfer Protocol, Türkçe güvenli hiper metin aktarım iletişim kuralı) hiper metin aktarım iletişim kuralının (HTTP) güvenli ağ protokolü ile birleştirilmiş olanıdır. Klasik HTTP protokolüne SSLprotokolünün eklenmesi ile elde edilir.

  İnternette sunucular ve son kullanıcılar arasında bilgilerin "başkaları tarafından" okunamayacak şekilde nasıl aktarılacağına dair kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir sistemdir. Özellikle internet üzerinden yürütülen bankacılık işlemleri için banka siteleriyle bağlantı kurulduğunda ya da kredi kartıyla ödeme yapılan sistemlerde kredi kartı bilgileriniz doğrulanırken, tarayıcınızdaki adres çubuğunun başında "http" yerine "https" yazdığını görürsünüz. Başında "https" yazılan adreslerle bağlantı kurduğunuzda, bilgiler sadece karşı taraf ve sizin tarafınızdan okunabilecek şekilde şifrelenir. http ile yapılan bilgi alışverişinde ise bir şifreleme yoktur, başka kişiler de sizin aldığınız ve verdiğiniz bilgilere ulaşabilir. https, bilgi güvenliği gereken zamanlarda uygulanan bir güvenli iletişim protokolüdür.

  Ortaya Çıkışı
  HTTPS, 1994 yılında Netscape tarafından Netscape Navigator web tarayıcısı için geliştirilmiştir.

  Teknik Özellikler
  Temel amacı güvensiz bir ağ üzerinde çalışabilecek güvenli bir iletişim yolu oluşturmak olan HTTPS, şifreleme için doğrulanmış ve güvenilir sunucu sertifikaları kullanır.

  HTTPS ile şifrelenmiş bir sayfaya erişilmek istendiğinde, sayfanın şifrelendiği sertifikanın, kullanıcının web tarayıcısı tarafından tanınmış olması gerekir. Eğer sertifika tanınan bir sertifika yetkilisi tarafından imzalanmışsa, tarayıcı bu sayfayı güvenli olarak değerlendirir. Sertifika yetkilisi tanınmıyor ise kullanıcıya bildirilir ve sertifikaya güvenip güvenmediği sorulur.

  Tarayıcılar geçersiz bir sertifika ile karşılaştıklarında genellikle bir uyarı mesajı gösterirler. Eski tarayıcılar bir diyalog kutucuğu ile kullanıcıya devam etmek isteyip istemediğini sorarlar. Yeni tarayıcılar ise sayfa geneline yayılmış bir uyarı gösterirler ve adres çubuğuna belirgin bir işaret koyarlar.

  HTTP'den Farkları
  Öncelikle HTTP ön tanımlı olarak 80. portu kullanır. HTTPS'in kullandığı ön tanımlı port ise 443'tür.

  HTTP man-in-the-middle attack, yani Ortadaki adam saldırısı'na ve dinlemelere karşı korumasızdır. Ağı dinleyerek verileri toplayan bir saldırgan kolaylıkla bilgileri okuyabilir ve gizli kalması gereken parolaları, kullanıcı hesaplarını ele geçirebilir. HTTPS ise bu tür saldırılardan korunmak amacıyla tasarlanmıştır. Bu nedenle HTTPS, çoğunlukla parola ve kullanıcı adlarının gönderildiği form sayfalarında tercih edilir. Tamamen HTTPS ile yayın yapan web siteleri de mevcuttur.


  (Wikipedi)
   

Sayfayı Paylaş