İşte Buda Yılbaşı Yemekleriniz

hürrem sultan

Demirbaşlardan
Yılbaşı yaklaşırken yeni yıla girdiğimiz günde belki hindili menüler hazırlamak isteyenler olur diye düşündüm. Fakat bizim evde yılbaşında hindi pişirilmez. O yüzden annem herhangi bir hindi tarifi bilmez. Ben de sizlere yılbaşı hindisi tarifini nereden bulabilirim diye düşünürken aklıma arkadaşım Volkan’ın annesi Pamuk Hanım geldi. Pamuk Hanım hindi tarifini biliyordu fakat çoğumuz gibi yemeği ölçüyle değil de göz kararı yapınca malzemeler listesini bu tarife ekleyemedim. Tarifi okuduktan sonra neyi ne kadar katacağınızı az çok tahmin edebilirsiniz gerçi. Bu tarif iç pilavlı hindi tarifi olacak. Yukarıdaki fotoğraftaki hindi biraz daha farklı tabi ki. Bir fotoğraf da aşağıya ekliyorum, görünüşü hakkında fikir edinebilesiniz diye.​
Yılbaşı için iç pilavlı hindinin hazırlanışı;
Öncelikle hindiyi sığacağı kadar bir tencereye koyup üzerini kapatacak şekilde su ekliyoruz. Üzerine biraz tuz atıp, yumuşayana kadar 1-2 saat kaynatıyoruz. Yumuşadıktan sonra hindiyi borcama, suyunu da ayrı bir kaba ayırıyoruz. Ayırdığımız su ile iç pilav yapacağız (1 su bardağını sos için ayırın). İç pilavı Tavuklu Pilav tarifindeki gibi yapabilirsiniz. Yani bildiğimiz pilav olacak.​
Pilavı hazırladıktan tencereden almadan içine aşağıdaki malzemelerden istediğinizi koyabilirsiniz.​

Pilav olduktan sonra yukarıdaki malzemelerden sevdiklerinizi tencerede pilavla birlikte karıştırarak ekleyebilirsiniz. Ardından hazırladığımız iç pilavı haşlanmış hindinin içine dolduracağız.
3065753312_7f5127b8f21.jpg
Sos Malzemeleri;

Yukarıdaki malzemeleri karıştırıp sos hazırlayacağız. Hazırladığımız sosu fırın tepsisine koyduğumuz hindinin üzerine döküp, fırında 30-50 dakika arası kızarana kadar pişireceğiz.
Yukarıda malzemeler arasında şarap da olması lütfen tepkilere yol açmasın. Belki şarap da kullanmak isteyen olabilir diye yazdım. Şarap kullanmak istemeyenler için limon suyu yeterli olacaktır. Bu ince noktayı da belirtmek istedim. Pamuk Hanım’a bu nefis tarifi için teşekkür ediyorum. Şimdiden hepinizin yeni yılı kutlu olsun. İnşallah dilediğiniz gibi bir yıl geçirirsiniz. Afiyet olsun.
buda mezeniz

Humus ezmesi tarifinin sahibi komşumuz Saadet Hanım bizi iftara davet ettiğinde iftar masamızda bu meze de vardı. Şimdi sizinle bu mezeyi paylaşmak istiyorum.
Malzemeler;

2885904000_84ecc46a74.jpg

Hazırlanışı;
Patatesleri fırın tepsinine koyarak 200 derecede yumuşayana kadar yaklaşık 30 dakika pişirelim. Sarımsakları ve tuzu bir kapta iyice ezelim. Patatesleri de soyarak aynı kaba koyalım ve onları da ezelim. Üzerine limonu iyice sıkalım. İnce kıyılmış dereotu ve maydanozu, baharatları ve zeytinyağını ekleyerek iyice karıştırarak hamur haline getirelim. Ardından fotoğraftaki gibi küçük toplar oluşturup, süzme yoğurt koyacağımız bölümü oyalım. Oyduğumuz yerlere süzme yoğurt koyalım ve üzerine isteğe göre görünümünü güzelleştirmek için toz biber ve maydanoz ekleyebiliriz.
tatlınız...

Bayramda misafirlerinize kadayıf ikram etmek isterseniz diye Rumma Hanım’dan hurmalı kadayıf tarifini sizlerle paylaşıyorum. Dün yani cumartesi sabahı Türkiye’ye döndüm. Bir süre Türkiye’de olacağım. Bu sürede annemin (Nazmiye Hanım) tariflerini sizlere ulaştırmaya çalışacağım. Sevdiklerinizle birlikte güzel bir bayram geçirmenizi dilerim.
Serbeti için;

Malzemeler;

Hazırlanışı;
Şerbeti için, şeker ve suyu bir tencereye koyun. Kaynamaya başlayınca limon suyunu ekleyip 1 dakika sonra ocaktan alın. Kenarda soğutun.
Hurmaların çekirdeklerini çıkarıp, iri doğrayın. Kadayıfı bir kaba alıp avucunuzda ufalayın. Tereyağını ekleyip kadayıfla birlikte ovun. Bir kahve fincanının içine birkaç tutam kadayıf koyup üzerine bastırın. Daha sonra ortasına bir iki parça hurma yerleştirin. Yeniden kadayıf koyup elinizle bastırın. Yağlanmış bir fırın tepsisine fincanı ters çevirerek çıkarın. Kalan tüm kadayıfı aynı şekilde hazırlayıp tepsiye sık sık yerleştirin. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında üzeri iyice kızarana kadar pişirin. Fırından alıp üzerine soğuk şerbeti gezdirin. Kadayıf şerbeti çekince servis yapın. Afiyet olsun.
picture-24.png

Ce: İşte Buda Yılbaşı Yemekleriniz

hoş görünüyolar :D

Ağzım sulandı. Gerçi yeni yemek yedim ama olsun. :D (Ne aç gözlüyüm yahu :p)

tşkr ettim yorumlarınızaaa:embarrassed:

valla yılbaşında yiyeceklerim belli çerez, kola, meyve :D :D :D :D :D

ablacım sen yapacaksan yeriz merak etme sen :D :D :D :D :D

bi saatlik iş bana, yapamammı ablam ne demek yeterki yiyin gariiii:dance:

tamam o zaman :D :D :D :D ellerine sağlık ablacım...

afyet olsun bebişimm:drool:

Ellerine sağlık hüloşş harika görünüyorlar :)yapta yiyelim çiçeğimmmm:neutral:

estaağfurullahh bidenemmm

kıjjj sen bugün ne şekersn ne kübarsun beaaaa:neutral::curl-lip:

Back
Yukarı