Osmanlı Padişahlarının Şiirleri

himen

Tanınmış Üye
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Osmanlı padişah ve sultanlarının yazdıkları şiirler

Yazvuz Sultan Selim'in yzdığı şiirdir.. "Merdüm-i dideme bilmem ne füsûn etti felek Giryemi kildi hûn eksimi füzûn etti felek Sîrler pençe-i kahrimdan olurken lerzân Beni bir gözleri âhûya zebûn etti felek "

Sanma şâhım...herkesi sen....sâdıkane...... yâr olur Herkesi sen,.. dostun mu sandın,..belki ol... ağyâr olur Sadıkâne........belki ol.....âlemde bir.......... dildâr olur Yâr olur,... ağyâr olur,...... dildâr olur,....... serdâr olur

Fatih Sultan Mehmed

İmtisâl-i cihâd-ı Fillâh olupdur niyyetüm Dîn-i İslâm’ın mücerred gayretidür gayretüm. Fazl-ı Hakk u himmet-i cünd-i ricâlullah ile Ehl-i küfr-i serteser kahreylemekdür niyyetüm. Enbiyâ vü evliyâya istinâdüm var benüm Lütf-i Hakdandur hemân ümmîd-i fethü-nusretüm. Nefsü mal ile n’ola kılsam cihânda ictihâd? Hamdülillah var gazâya sad hezârân rağbetüm. Ey Muhammed, mu’cizât-ı Ahmed-i Muhtâr ile (sallallahü aleyhi ve sellem) Umaram gâlib ola a’dâ-yı dîne devletüm.

Şehzade Mustafanın Babasına Cevabı...

Ey seraser aleme sultan Süleymanum baba, Tende canum canımın içinde cananum baba, Bayezidina kıyar mısın benüm canum baba? Bi-günahım, hak bilür, devletlü sultanum baba. ------------ Enbiya-ı ser-defter, ya’ni ki Adem hakkiyçün, Hem dahi Musa ile İsa vü Meryem hakkiyçün, Kainatun serveri, ol ruh-i a’zam hakkiyçün, Bi günahım, Hak bilür, devletlü sultanum baba. --------------- Sanki Mecnunam, bana dağlar başı oldu durak, Ayrılub bi’l-cümle mal ü mülkden düşdüm ırak Dökerüm gözyaşunu “Va-hasreta dadü’l-fırak” Bi-günahım, Hak bilür, devletlü sultanum baba ------------------- Kim sana arzeyleye halim eya Şah-ı Kerim? Anadan, kardaşlarumdan ayrılub kaldum yetim, Yok benüm bir zerre isyanum, sana Hakdur ‘allim, Bî-günahım, Hak bilür, devletlü sultanım baba, ----------------------- Bir nice masumum olduğun şehâ bilmez misin, Anlarun kanuna girmekden hazer kılmaz mısın? Yoksa ben kulunla Hak dergâhına varmaz mısın? Bî- Günahım, Hak bilür, devletlü sultanum baba ------------------------ Hak teala kim cihanun Şahı itmüşdür seni, Öldürüp ben kulunu, güldürme şahım düşmeni, Gözlerüm nuru oğllarumdan ayırma beni, Bî-günahım, Hak bilür, devletlü sultanum baba. -------------------- Tutalum, iki elüm başdan başa kanda ola, Bu meseldür söylenür kim, “Kul günah itse n’ola Bâyezidün suçunu bağışla, kıyma bu kula, Bî-günahım, Hak bilür, devletlü sultanum baba

Sultan I. Ahmed Hanın şiiri:

Varimi ben HAKK'a verdim gayri varim kalmadi Cümlesinden el cekip bes dü cihanim kalmadi Cünkü HUBBULLAH eristi cekti beni kendüye Acti gönlüm gözünü gayri gümanim kalmadi Evliya (*) Himmeti yakti beni kül eyledi Safiyim buldum safayi dü cihanim kalmadi Ahmedi der ya Ilahi sana sükrüm dürür Hamdülillah ask-i Hak'tan gayri varim kalmadi. bes: yeter, Dü Cihan: iki dünya, Hubbullah: Allah sevgisi, Kendüye: kendinde, güman: kusku,Safi: temiz, halis Himmet: yardim (*) Aziz Mahmud Hüdayiya derin bir sevgi beslerdi Sultan I. Ahmed

Sen pister-i gülde yatasun şevk ile handân Ben kül döşenem külhân-ı mihnette sebeb ne? Cem Sultan (Ağabeyi II. Bayezid’e) Çün rûz-ı ezel kısmet olunmuş bize devlet Takdîre rızâ vermeyesün böyle sebeb ne? Hâccü’l-Haremeynüm diyüben da’vi kılursun Bu saltanât-ı dünyevîye bunca taleb ne? II. Bayezid (Kardeşi Cem Sultan’a) Yürü var ey Bayezid sen süregör devrânını Saltanat bâkî kalır derlerse ol yalandır. Cem Sultan

Back
Yukarı