1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

SOLAKLIK BİR HASTALIK DEĞİL!

Konusu 'Ansiklopedik Bilgiler' forumundadır ve ilovehuni88 tarafından 29 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. ilovehuni88

  ilovehuni88 Üye

  Katılım:
  13 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  58
  Beğenilen Mesajları:
  1
  Cinsiyet:
  Bay
  Tuttuğu Takım:
  GALATASARAY
  Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Yasemin Biçer Gömceli, solak olmanın hastalıklı bir durum olmadığını belirterek, "Büyükler, solaklığı bir eksiklik veya hastalık olarak algılıyor. Günlük yaşamdaki sıkıntıları dışında solak olmak bir sorun değildir" dedi.
  yeni moda
  Gömceli, beynin sağ yarısının vücudun sol yarısını, sol yarısının ise vücudun sağ yarısını yönettiğini kaydetti. Beyin ne kadar simetrik iki yarım küreden oluşuyor gibi gözükse de fonksiyonlarının farklılık gösterdiğini belirten Gömceli, "İnsanların yüzde 90'ında beyinin sol yarısı aktiftir ve bu nedenle insanlar sağ ellerini, sağ ayaklarını daha iyi kullanırlar. Bu duruma sağlaklık denir. Yüzde 10'luk kesimde ise beyinin sağ bölümü daha gelişmiştir ve solaktır" diye konuştu.
  cinsellik
  Gömceli, sol beynin daha çok konuşma, bellek ve ellerin kontrolü gibi özellikleri yönettiğini, sağ beynin ise daha çok mekansal ve görsel bellek konusunda donanıma sahip olduğunu kaydetti. Solak olmanın hastalıklı bir durum olmadığının altını çizen Gömceli, "Beynin sağ ya da sol kısmını kullanmak bir hastalık değildir. Yani 'sağlak olmak normaldir' diyemeyiz, toplumun aksine solak olmak da bir hastalık değildir" dedi.
   
  Last edited by a moderator: 30 Eylül 2015

Sayfayı Paylaş