Tilavet Secdesi Duası

melek

Demirbaşlardan
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
Tilâvet Secdesi ; Kur'ân-ı Kerîm'de on dört yerde geçen secde âyetlerinden birini okumak ya da işitmek durumunda yapılan secdeye denir.
Kur'an-ı Kerimdeki secde âyetleri okunduğunda ve duyulduğunda yapılması gereken secdedir.

Bu secdeye ilk önce niyet ile başlanır.

Niyet ettim Allah rızâsı için tilâvet secdesi yapmaya, doğruldum kıbleye!
Niyet ettim Allah rızâsı için Kur'an 'da geçen secde âyetine hitâben Tilâvet secdesi edâ etmeye, doğruldum kıbleye!

Bu iki niyetten birini söyleyerek Tekbir getirmek ve direk secdeye kapanmak.

Secdede Sübhâne Rabbiyel A'lâ tesbihini (3 defa) okumak. Ardından yine Tekbir getirerek. Ayağa kalkılır.
Ayağa kalkarken "Semi'nâ ve eta'nâ ğufrâneke rabbenâ ve ileykel mesîr" okunur.

Eğer birden fazla Tilâvet secdesi yapılacaksa, bir kere niyet etmek ve ardından arka arkaya Tilâvet Secdesi yapmak yine kâfidir.

Kuran-ı Kerimde toplam 15 adet Tilavet Secdesi yapılabilecek ayet vardır. Ama Tilavet Secdesini 4 ayette yapmak farzdır. Diğer 11 ayette ise Tilavet Secdesi yapılması müstehaptır.

Tilavet Secdesi Yapmanın Farz Olduğu Ayetler

1-Secde Suresi, 15. Ayet

2-Fussilet Suresi, 37. Ayet

3-Necm Suresi, Son Ayet

4-Alak Suresi, Son Ayet

Tilavet Secdesi Yapmanın Müstehap Olduğu Ayetler

1-Arâf Suresi, Son Ayet

2-Rad Suresi, 15. Ayet

3-Nahl Suresi, 49. Ayet

4-İsra Suresi, 107. Ayet

5-Meryem Suresi, 88. Ayet

6-Hacc Suresi, 18. Ayet

7-Hacc Suresi, 77. Ayet

8-Furkan Suresi, 60. Ayet

9-Neml Suresi, 25. Ayet

10-Sâd Suresi, 24. Ayet

11-İnşikak Suresi, 21. Ayet

Secde ayetini okuduktan sonra Kuran-ı Kerimi elinizden bırakıp secdeye kapanın.

Tilâvet secdesinde herhangi bir zikir söylemek, müstehaptır; ancak şu zikir daha iyidir:

“La ilâhe illellahu hekken hekka. La ilâhe illellahu îmanen ve tesdîka. La ilâhe illellahu ubûdiyyeten ve rikka. Secedtu leke ya rebbî teebbuden ve rikka, la mustenkifen ve la mustekbiren, bel ene ebdun zelîlun żeîfun hâifun mustecîr.

Secde ayetlerinin hepsini ezberlemeniz belki zor gelebilir. Her secde ayetinin yanında özel bir işaret var. Secde ayetlerinin herhangi birisine bakıp yanındaki işareti görüp öğrenin. O işareti gördüğünüz ayetlerde Tilavet Secdesi yaparsınız.

Tilavet Secdesinin farz olduğu ayetler ile müstehap olduğu ayetlerin işareti aynıdır.

Back
Yukarı