Windows 10 İle Korsan Oyun ve Programlara Elveda!

atmaca

Genel Yönetici
Staff member
Tuttuğu Takım
GALATASARAY
windows-10-ile-korsan-oyun-ve-programlara-elveda-705x290.jpg

Windows 10'daki Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi'nde ortaya çıkan detaya göre Windows 10 bilgisayarınızdaki lisanssız programları denetleme ve engelleme yetkisine sahip. Böylelikle korsan oyun ve uygulamalar da tarih olacak!

Windows 10'un çıkışından bu yana binlerce ve hatta milyonlarca kişi bu yeni Windows sürümüne geçiş yaptı. Özellikle ücretsiz ve kullanım açısından daha hoş duran Windows 10'dan sonra önemli bir detay da ortaya çıktı.

EULA olarak bilinen Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi'ndeki bir detaya göre Windows 10 cihazınızdaki korsan yazılımları, yani oyun ve programları denetleme yetkisine sahip. Ayrıca engelleyebiliyor. Yani kısa sürede Windows 10 kullanıcıları crack içeren oyun ve program kullanmaları durumunda Microsoft bunu görerek gerekli tedbiri alabilecek. Böylece birçok emek sonucu ortaya çıkan program ve oyunları torrent gibi farklı şeyler kullanarak ücretsiz kullanma çabasındakilerin önü kesilmiş olacak.

xxl_Piracy-970-80.jpg

Bu durum aslında dünya genelinde çok tepki çekecek olsa da çok doğru bir adım olacak. Hatta şu anda Microsoft korsan Win10 kullananlara sessiz kalıyor olsa da ilerleyen zamanlarda bu kullanıcılara bile müdahale gelebileceğini düşünüyorum. Yani "Abi çok pahalı ya", "Torrenti, cracki varken para mı verecem be" gibi kafalara giren kullanıcılara ilerleyen zamanlarda Microsoft son hamlesini yaparak önünü kesebilir.

Özellikle fiyatlandırmalara baktığımızda Steam ve Origin gibi platformlar çıktığından beri oyunlar gerektiği şekilde ucuzlamış durumda. Bunun yanı sıra G2A, Huble Bundle, Bundle Star gibi farklı platformlardan da ekstra indirim sahibi olabiliyoruz. Uygulamalarda ise (örneğin Adobe) öğrencilere ekstra indirimler bulunuyor. Yani aslında birçok yazılım firması gerektiği özeni ve indirimi sağlarken korsana yönelmenin önünün kesilmesi gerektiği görüşüne ben de katılıyorum.

Bakalım Microsoft'un bu korsana karşı en ciddi hamlesi ne zaman gerçekleşecek. Merakla bekliyoruz.

Kaynak: Webtekno

Back
Yukarı